Prawdopodobieństwo miażdżycy w małych tętnicach mózgu
Witam. Czy w małych naczyniach mózgu wystepuję miazdżyca?Moja babcia(81lat) miała badanie usg tętnic szyjnych i kręgowych i nie ma tam zwężenia. Czy mimo tego może mieć miazdżyce mózgu w małych tętnicach mózgu? Jeśli tak to czy w badaniu tk z kontrastem lub bez ta miazdżyca zostanie uwidoczniona? Lub czy w badaniu tk wyjdzie miażdzyca tętnic szyjnych lub kręgowych mimo,że nie wyszła w dopplerze? z góry dziękuję za odpowiedź

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Lek. Izabela Ławnicka
82 poziom zaufania
Witam! Odpowiadając na Pani pytania: 1. Pani Babcia jak najbardziej może mieć miażdżycę małych naczyń mózgowych. 2. W badaniu CT mogą się uwidocznić nieprawidłowości będące konsekwencją miażdżycy. 3. Jeśli w USG doppler nie ma miażdżycy tt. kręgowych oraz szyjnych to tomografii też jej nie będzie. Badanie USG doppler jest bowiem dokładniejsze.