Prawdopodobieństwo odziedziczenia raka

mam 18 lat odziedziczylam dolegliwosci po mamie takie jak reumatyzm problemy z zatokami czy tez wade wzroku. jednak z rodziny mojego ojca jest zagrozenie rakiem. pradziad dziadek i ojciec umarli na raka. jakie istnieje prawdopodobienstwo ze i ja zachoruje na raka i jak moge potencjalnie tego uniknac

Magdalena Mroczek

Wszystko zależy od tego jaki to jest nowotwór i w jakim wieku osoby z rodziny umarły na raka. Najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem rodzinny, który ewentualnie pokieruje do bardziej specjalistycznych poradni.

To zależy od rodzaju raka, wieku zachorowania oraz ewentualnych innych przyczyn typu palenie i alkohol. Może wywiad rodzinny układa się w jakiś zespół dziedzicznej predyspozycji? Zapraszam do wyjaśnienia tego problemu w warunkach poradni genetycznej.