Prawdopodobieństwo zachorowania na ospę w 38 tygodniu ciąży

Witam. Jestem w 38 tygodniu ciąży. Wczoraj miałam kontakt z dzieckiem chorym na ospę (dziś pojawiła się wysypka). Nigdy nie chorowałam na ospę, a zbliża się mój poród. Jeden lekarz kazał nic nie robić tylko czekać na ew.objawy, drugi kazał zrobić badanie Igg. Zrobiłam, jednak czas oczekiwania na wynik to min. 7 dni. Czy mogę zrobić coś jeszcze? Bardzo się boję, bo podobno osła jest najgoźniejsza dla dziecka w okolicach porodu, a jedno dziecko już przez wirusa straciłam.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Gdy kobieta w ciąży nie ma odporności, należy zastosować tzw. profilaktykę bierną, by zmniejszyć ryzyko przedostania się wirusa przez łożysko (najlepiej przyjąć
ją do czwartej doby po kontakcie z chorym). Profilaktyka bierna polega na podaniu immunoglobuliny przeciwko ospie wietrznej i
półpaścowi (ang. varicella zoster immunoglobulin – VZIG). Ze względu na duży koszt postępowania oraz krótki okres działania (około 3 tyg.), zastosowanie immunoglobuliny przeciwko ospie wietrznej i półpaścowi powinno się rozważyć w przypadku osób z dużym stopniem zagrożenia powikłaniami i ciężkim przebiegiem choroby, które są wrażliwe na zakażenie i zostały poddane znaczącej ekspozycji na wirus ospy wietrznej i półpaśca. Rozumiem przez to iż Pani sytuacja nie koniecznie wymaga takiego postępowania.