Prawdopodobieństwo zarażenia toksoplazmozą od matki

Jakie jest prawdopodobieństwo, że dziecko mogło się ode mnie zarazić chorobą, jeżeli przed zajściem w ciążę chorowałam na toxoplazmozę? Potwierdza to wysoki wynik awidności. Dziecko ma ujemne IgM, natomiast IgG urosły w 3 tygodnie z 39 do 106.

Pytanie o możliwość istnienia aktywnej infekcji toxoplazmozą u dziecka, w oparciu o wyniki badań laboratoryjnych dziecka, powinno być kierowane do pediatry, z zaznaczeniem wieku dziecka.
Jeżeli dziecko jest do 3 miesięcy po porodzie, to przeciwciała IgG są przeciwciałami matki, które przenikają przez łożysko i utrzymują się w krążeniu dziecka do 3 mc. Wzrost miana z 39 do 106 jest niewielki i raczej nie oznacza infekcji, co potwierdza ujemny wynik IgM. Jeżeli IgM jest dwukrotnie ujemny, w odstępie czasu 2 tyg to OK.
Określenie wysoka awidność IgG oznacza, że faktycznie miała Pani styczność z toxoplazmozą, ale było to dawno temu.