Prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem HIV poprzez ugryzienie

Piszę do państwa z zapytaniem, czy jeśli istniało prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem HIV poprzez ugryzienie drugiej osoby, to czy pierwsze objawy wirusa tj. przypominające przeziębienie (gorączka, bóle mięśni, gula w gardle) mogły nastąpić już po 4-5h od kontaktu. Czy mam się czego obawiać, czy to może być zwykła grypa? Jeśli dana osoba mnie dla żartu ugryzła, to nie miałem kontaktu z jej krwią, czy mimo to mogłem się zarazić? dziękuję z góry za odpowiedź :)

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Jeśli doszło do ugryzienia, ale ani skóra ani naskórek nie zostały uszkodzone, ryzyko zakażenia właściwie nie istnieje. Jeśli doszło do uszkodzenia, ryzyko to jak najbardziej istnieje. Pierwsze objawy nie pojawiłyby się jednak po 4-5 godzinach od kontaktu. To co Pan zauważył, to najpewniej infekcja dróg oddechowych.