Prawidłowa dieta

Witam serdecznie. Mam 19 lat, ważę 66 kg przy wzroście 167 cm, jestem kobietą. Uważam, że to za dużo, chciałabym ważyć 60 kg - myślę, że będzie to prawidłowa do mojego wzrostu waga. Tak więc, postanowiłam zabrać się za siebie :). Biegam 30 minut dziennie, wieczorem, później skaczę na skakance, wykonuje brzuszki i ćwiczenia rozciągające. Nigdy nie stosowałam żadnej diety, ponieważ boję się w nie bawić bez rady specjalisty. W rodzinie raczej nie występuje otyłość, co prawda mama ma delikatną nadwagę, aczkolwiek niewielką. Nie choruję na żadne choroby przewlekłe. Staram się ograniczać do minimum słodycze, nie przesalam potraw, nie jem fast-foodów. Aczkolwiek, nie wiem jak powinnam się odżywiać, aby było to zdrowe, dodawało energii na cały dzień - a zarazem pomagało zrzucić mi kilka kilogramów. Poza tym, nie chcę, aby jedzenie stało się czymś wymuszonym i nieprzyjemnym - bo chyba nawet osoba na diecie ma prawo cieszyć się smakiem potraw? :) I to jest moje pytanie - co jeść, w jakich ilościach, aby dodawało powera i spalało zbędne kilogramy? (Nie chcę jednak wydawać fortuny na jedzenie, dlatego prosiłabym o racjonalne zestawy przykładowych potraw :)) Poza tym - czy są jakieś ćwiczenia na pozbycie się tłuszczyku z okolic brzucha, ud, pupy? Jego nadmiar powoduje u mnie ogromną frustrację - a bardzo chciałabym czuć się dobrze we własnym ciele! Ogromnie proszę o odpowiedź, z góry bardzo dziękuję! Pozdrawiam serdecznie, Kinga

Witam,

Pani postawa jest godna pogratulowania. Zamiast stosować niezdrowe głodówki i restrykcyjne diety ograniczające jest Pani aktywna fizycznie i zdrowo się odżywia. Dzięki takim przyzwyczajeniom z łatwością osiągnie Pani pożądaną masę ciała bez zbędnych wyrzeczeń.

Dobrym ćwiczeniem na brzuch, uda i pupę będzie rowerek stacjonarny i klasyczny, brzuszki, taniec a także szczególnie polecany aqua aerobik! Ćwiczenia w wodzie wykorzystują wszystkie partie ciała 2 razy intensywniej, a to dzięki wodzie, która stawia opór. Są polecane nawet osobom bardzo otyłym, ponieważ nie obciążają stawów i stwarzają minimalne ryzyko urazów.

Jeśli chodzi o jadłospis proszę:
Ograniczyć: produkty typu fast-food, gazowane napoje, słodzone napoje, słodycze, cukier, chipsy, paluszki, tłuste sery i mięsa oraz dodatki typu majonez, sos na bazie majonezu itd.
Zwiększyć spożycie: warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych, chudego nabiału, ryb (zwłaszcza tłustych ryb morskich), olejów roślinnych i orzechów.
Warto również wiedzieć ile porcji produktów z różnych grup żywności powinniśmy spożywać:
5 porcji produktów zbożowych
4 porcje warzyw
3 porcje owoców
2 porcje produktów mlecznych
2 porcje tłuszczów roślinnych (2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego)
1 porcję mięsa, ryby lub ich zamienników (nasiona warzyw strączkowych)

Porcje powinny być małe, a posiłki częste (4-5 posiłków dziennie). Od stołu powinniśmy wstawać z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli.
Bardzo ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu. Codziennie powinniśmy pić około 2 l niegazowanej i niesmakowej wody.

Dzięki temu odchudzanie będzie nie tylko skuteczne, ale i przyjemne.

Pozdrawiam.