Prawidłowa dieta dla 13-latka

mam 13 lat i przy wzroście 163cm waże 70kg. Bardzo źle czuję sie w moim ciele mam ciężką budowę. bardzo chce schudnąć :( ile powinnam ważyć i jak sie do tego zabrać ?
13 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Wskazane byłoby osiągnięcie masy ciała na poziomie ok 60 kg. Ten cel należy jednak osiągać powoli i stopniowo, zakładając tempo utraty masy ciała na poziomie 0,5kg tygodniowo.
Warto wprowadzić regularną aktywność fizyczną - dowolny sport lub ćwiczenia realizowane najlepiej każdego dnia przez minimum 35 min.
Ponadto istotna jest zmiana w zakresie nawyków żywieniowych.
Należy w związku z tym:
1) Spożywać codziennie 5 mniejszych posiłków, zamiast 3 obfitych - to wpłynie na regulację metabolizmu i zmniejszenie uczucia głodu pomiędzy posiłkami, a tym samym zapobiegnie podjadaniu.
2) Wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, bogate w składniki mineralne i błonnik - pieczywo z pełnego ziarna, mąkę razową, kasze, brązowy ryż, makaron razowy, płatki żytnie i owsiane, otręby
3) jako źródło białka spożywać ryby, mleko i produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu, a unikać kalorycznych serów żółtych, tłustych deserów mlecznych itp.
4) Unikać dań typu fast food oferowanych w barach szybkiej obsługi
5) Nie spożywać słodyczy i słonych,kalorycznych przekąsek, a zastąpić je warzywami i owocami, najlepiej w świeżej postaci
6) Przygotowywać dania poprzez gotowanie na parze i w wodzie oraz pieczenie w folii, a unikać smażenia (zwłaszcza na głębokim tłuszczu)
Taki tryb życia pomoże w stopniowej utracie masy ciała. Bezwzględnie jednak nie należy ograniczać znacząco kaloryczności jadłospisu, ponieważ dojrzewający organizm wymaga odpowiedniej podaży energii i składników odżywczych.
pozdrawiam