Prawidłowa dieta: jak mam schudnąć?

Ważę 70 kg i mam 160 wzrostu. Chcę schudnąć chociaż 10 kg i nie wiem, co mam zrobić. Jestem gruba i chcę się pozbyć nadwagi. Jak mam to zrobić? Czekam na odpowiedź.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Nie napisałaś ile masz lat, a to bardzo istotne.
Jeżeli masz mniej niż 16 lat, nie powinnaś stosować diety odchudzającej. Możesz starać się wykluczyć z diety słodycze oraz fast foody i gazowane napoje słodzone oraz postawić na zdrowe odżywianie.
Powinnaś jeść regularnie, najlepiej 4-5 posiłków dziennie, z czego śniadanie (najlepiej w postaci węglowodanów złożonych (płatki-najlepiej niezawierające dużej ilości cukrów prostych, chleb pełnoziarnisty) + produkt białkowy (mleko, jogurt)+ owoc) do godziny po przebudzeniu, a kolację na ok. 3 h przed snem. Na kolację warto spożywać produkty czystobiałkowe (jajecznica, omlet, twaróg). Pij co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata). Z diety należy wykluczyć nadmiar cukrów prostych (głownie słodycze) oraz tłuszczów. W żadnym wypadku nie można drastycznie ograniczać produktów mięsnych oraz ryb. Mięso jest źródłem żelaza, którego niedobór może doprowadzić do anemii, natomiast ryby zawierają duże ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Do tego jak najbardziej polecam warzywa oraz owoce- jako źródło witamin.  Jeśli chcesz coś "podjeść", to zamiast po czekoladę sięgnij po owoc/warzywo.

Warto postawić na aktywność fizyczną. Możesz wybrać dowolny rodzaj sportu, który lubisz: rower, rolki, siatkówka, bieganie, skakanka, pływanie, itp. W zależności od rodzaju treningu, z odpowiednią częstością. Znane są dwa podstawowe schematy:
-trening aerobowy (min. 40 minut dziennie, ok. 5 razy w tygodniu),
-trening interwałowy (bardziej zaawansowana forma, powinien trwać od 5-25 minut i być stosowany każdorazowo z jednym dniem odpoczynku po treningu).
Do tego polecam ćwiczenia na poszczególne partie ciała (ramiona, brzuch, nogi), brzuszki, nożyce, pompki, czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minute.
Pozdrawiam