Tabela wzrostu i wagi dla 14-latka

Witam serdecznie, chciałbym zapytać o tabelę wzrostu i wagi dla 14-latka. Jestem chłopakiem, mam właśnie 14 lat, wzrost około 162 cm i waga około 46 kg. Chciałbym się zapytać ile prawidłowo powinienem ważyć? Czy są jakieś tabele wzrostu i wagi dla 14-latka, z których mógłbym wyciągnąć ile powinienem ważyć przy jakim wzroście? Ostatnio w rok przytyłem 5,5 kg i jestem z tego dumny, ale wciąż nie wiem czy nie ważę za mało. Jak to powinno wyglądać? Wiem, że wcześniej ważyłem o wiele za mało, starałem się to zmienić i, jak już wspomniałem, udało mi się to. Zastanawiam się czy teraz moja waga jest prawidłowa czy jednak ważę wciąż za mało... I jeśli z takich tabel wzrostu i wagi wynika, że ważę za mało to co mogę zrobić żeby przytyć? Czy mogę się w jakiś sposób zwiększyć swój apetyt? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Zgodnie z aktualnymi normami żywienia człowieka zalecana masa ciała w tym przypadku wynosi około 53 kg. Twoja masa ciała mieści się jednak w dolnej granicy normy.

Witam, Twoja obecna masa ciała wskazuje na dolną granicę normy (około 10 centyl wagi). Przy obecnym wzroście i wieku idealna masa ciała dla Ciebie to około 55 kg. Pamiętaj jednak, że każdy jest indywidualnym i odrębnym organizmem, dlatego nie ma co porównywać się do kolegów i ich wagi. Być może masz szczupłą budowę ciała, którą możesz nieco zmienić poprzez np. aktywność fizyczną (głównie siłową). Pozdrawiam.