Prawidłowa waga dla dziecka w okresie dojrzewania

Witam :) Chciałabym się dowiedzieć czy moja waga jest prawidłowa. Mierzę 160 cm i ważę 50 kg. Mam dwanaście lat, chodzę do 6 klasy podstawówki. Jestem dziewczynką. :) Chciałabym także spytać czy są jakieś ćwiczonka, które mogłabym wykonywać w domku i czy gdybym odstawiła słodycze to bym schudła?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych Pani masa ciała oscyluje w okolicach pięćdziesiątego centyla. Jest to wartość prawidłowa, a wręcz idealna w odniesieniu do wieku. Wykres wskazuje również na proporcjonalny rozwój organizmu. Restrykcyjna dieta nie jest wskazana ze względu na okres dojrzewania. Warto jednak nadmienić, iż znaczne ograniczenie lub zrezygnowanie ze słodyczy może być korzystne dla Pani zdrowia. Zbilansowana dieta nastolatków powinna być oparta o piramidę żywienia, która zapewnia zbilansowanie składników niezbędnych przy prawidłowym funkcjonowaniu.