Prawidłowa waga dla wzrostu 155 cm

Jestem chłopakiem, mam 12 lat, 155 cm wzrostu i 56 kg wagi. Co zrobić, aby schudnąć? Jestem osobą średnio aktywną fizycznie, nie jestem na diecie i mam pytanie: czy moglibyście mi doradzić jakąś? Jeszcze jedno - ile powinienem schudnąć?
12 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Twoje BMI wynosi 23,3 i znajduje się powyżej 90 centyla na siatce centylowej, co sugeruje nadwagę. Jednak to lekarz powinien stwierdzić, czy jest to rzeczywiście nadwaga, więc porozmawiaj z rodzicami i udaj się do lekarza. Rozwijasz się i proporcje Twojego ciała jeszcze się będą zmieniać, zwłaszcza kiedy urośniesz. Z tego względu nie powinieneś się również odchudzać - Twoja masa ciała unormuje się jeśli będziesz się zdrowo i regularnie odżywiać oraz więcej ruszać.

Wykorzystaj czas wakacji na zmianę stylu życia - wybierz jakiś rodzaj aktywności fizycznej i ćwicz regularnie (jazda na rowerze lub rolkach, biegi, spacery, gry zespołowe, pływanie itp.).

Odżywiaj się zdrowo:

Jedz 4-5 posiłków dziennie w regularnych odstępach ok. 3-4 godzinnych.

Ogranicz słodycze, żywność fast food, słone przekąski np. chipsy, paluszki, słodzone, kolorowe napoje, tłuste sery i mięsa itp.

Głównym składnikiem energetycznym Twojej diety powinny być produkty z tzw. grubego przemiału: pieczywo razowe i chrupkie, kasze, ryż brązowy, płatki zbożowe. Spożywaj je codziennie do każdego posiłku. Na śniadanie możesz zjeść musli lub owsiankę albo dodać je do owoców.
Codziennie jedz warzywa – jeśli możesz najlepiej na surowo lub krótko gotowane. Dieta powinna być bogata w surówki, sałatki, warzywa gotowane. Owoce spożywaj w mniejszych ilościach – zawierają dużo cukru. Powinno się spożyć 3-4 porcje warzyw i 1-2 porcje owoców dziennie.
Ogranicz lub nawet zrezygnuj całkowicie z produktów będących źródłem cukrów łatwo przyswajalnych, takich jak: cukier, miód, dżemy, słodycze, ciastka, desery. Zamiast tego jedz więcej warzyw lub owoców.
Głównym źródłem białka zwierzęcego powinno być: mleko, mięso, ryby drób, sery  twarogowe, jaja w ograniczonej ilości. Wybieraj chude mięso i wędliny, a z innych gatunków wykrawaj tłuszcz. Unikaj podrobów, żółtek, tłustej śmietany, skóry z kurczaka. 2-3 razy dziennie spożywaj mleko, jogurty, kefiry lub twaróg , a w szczególności fermentowane napoje mleczne zawierające żywe kultury bakterii.

Unikaj potraw smażonych, pieczonych. Najlepsze są potrawy gotowane w wodzie lub na parze. Unikaj śmietany i zasmażek.

Wskazówki znajdziesz także w piramidzie żywienia: http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...

Pozdrawiam