Prawidłowa waga - ile powinna wynosić?

Witam. Mam 12 lat i ważę 63 kg przy wzroście 164 cm. Ważyłem około 68-69, ale jadłem mniej słodyczy i ćwiczyłem, i trochę schudłem. I mam pytanie ile powinienem ważyć? I czy ta dieta jest bezpieczna?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych dla dorastających chłopców Twoja masa ciała jest prawidłowa w odniesieniu do wieku. Występuje również względna proporcjonalność wzrostu i masy. Nie powinieneś się odchudzać. Ograniczenie słodyczy oraz wzmożona aktywność fizyczna są bezpieczne, a nawet korzystne dla organizmu. Pamiętaj jednak, że nie powinieneś stosować drastycznych diet, ze względu na możliwość wystąpienia groźnych powikłań. Jeśli Twoja masa ciała Cię niepokoi, po rozmowie z rodzicami, umów się na wizytę do swojego lekarza rodzinnego.