Prawidłowa waga przy 169 cm wzrostu

Witam. Jestem dziewczyną, mam 17 lat, ważę 69 kg przy 169 kg wzrostu. Chciałabym dowiedzieć się, czy mam nadwagę i jaka jest moja idealna masa ciała. Kiedyś odchudzałam się i schudłam z 82 kg do 69 i taką wagę utrzymuję od 2 lat. Czy powinnam jeszcze schudnąć?

Witam!

Twoje BMI wynosi 24,2. Na siatce centylowej oznacza to granicę 90 centyla, czyli granicę od której rozpoznaje się nadwagę. Nie ma się czym przejmować. Wystarczy, jeśli zwiększysz aktywność fizyczną i wprowadzić niewielkie zmiany w swoim menu.

To, co możesz zrobić, to wyeliminować "bomby kaloryczne": cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast-foody, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Napadom głodu zapobiegniesz:
- zwiększając spożycie pełnoziarnistych produktów zbożowych (razowego pieczywa, gruboziarnistych kasz, brązowego ryżu),
- ograniczając spożycie węglowodanów prostych, łatwoprzyswajalnych: cukru, miodu, czekolad, łakoci, białego pieczywa, płatków śniadaniowych z dodatkiem cukru/słodu jęczmiennego,
- dbając o równe odstępy czasowe między posiłkami.

Pozdrawiam ciepło