Prawidłowa waga przy wzroście 160 cm dla 14-latki

Mam 14 lat, 160 cm wzrostu i ważę 48 kilo. Chciałabym ważyć mniej i być chudszą, bo przy moich koleżankach zaczynam mieć kompleksy i czuję się gorsza od nich. Pomóżcie mi pozbyć się fałdek na brzuchu, chciałabym mieć też chudsze nogi. Jak tylko jest ładna pogoda, to kręcę takim specjalnym hula hoop odchudzającym i staram się biegać raz w tygodniu. Pomóżcie, chcę się podobać innym i sobie!

14 LAT ponad rok temu

Witam,

Twoja masa ciała jest prawidłowa i nie musisz się odchudzać. Świadczy o tym wynik Twojego BMI na siatkach centylowych, który wynosi 18,75, czyli jest na około 25 centylu. Za normę uznaje się obszar pomiędzy 3 a 97 centylem. Z tego powodu utrata kilogramów jest u Ciebie bezpodstawna i niezdrowa. Musisz pamiętać, że jesteś w wieku dojrzewania i powinnaś dostarczać swojemu organizmowi odpowiedniej ilości energii oraz składników pokarmowych w postaci jedzenia.

Racjonalne odżywianie pomoże Ci utrzymać nie tylko prawidłową masę ciała, ale i zdrowie oraz dobre samopoczucie. Dlatego na początek powinnaś poczytać artykuły dotyczące zdrowych nawyków żywieniowych i do nich się stosować: http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski i http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia

Pamiętaj też o codziennej aktywności fizycznej, a przykładowe ćwiczenia na brzuch oraz nogi podaję poniżej:

Ćwiczenia na uda:
1. Napinaj pośladki wtedy, kiedy tylko możesz, kiedy siedzisz na krześle, stoisz czy leżysz.
2. Kraul - połóż się na brzuchu, do rąk weź ręcznik lub taśmę elastyczną, wyprostuj ręce i napnij ręcznik. Unieś w górę prawą nogę i lewą rękę, trzymaj taśmę napiętą. Opuść rękę i nogę, a następnie unieść lewą nogę i prawą rękę. Powtarzaj naprzemiennie.

Ćwiczenia na brzuch:
1. Klasyczne brzuszki - połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach, stopy postaw na podłodze. Weź wdech i z wydechem zrób skłon tułowia do przodu. Połóż się z powrotem na plecy. Przy ćwiczeniu miej napięte mięśnie brzucha.
2. Skośne brzuszki - połóż się na plecach, nogi ugnij w kolanach, stopy postaw na podłodze. Weź wdech i z wydechem wykonaj skręt tułowia, kierując prawy łokieć ponad lewe kolano. Połóż się na podłodze. Rób ćwiczenie naprzemiennie w obie strony.
3. Połóż się na plecach, ramiona ułóż po bokach w jednej linii z barkami. Ugnij kolana i przyciągnij nogi do klatki piersiowej, tworząc z nią kąt 90 stopni. Weź wdech i z wydechem przenieś nogi na prawą stronę, bez odrywania barków od podłogi. Wróć do pozycji wyjściowej i zmień stronę.

Pozdrawiam.