Prawidłowa waga przy wzroście 187 cm

Witam, Jaka jest prawidłowa waga dla mężczyzny w moim wieku (28 lat) o wzroście 187 cm? Od jakiegoś czasu zauważyłem, że jestem znacznie bardziej zmęczony i ociężały, zaczęły się u mnie problemy z kręgosłupem i nogami, nogi zaczęły mnie boleć, szczególnie w momencie zwiększonej aktywności fizycznej. Boję się, że to efekt utraty prawidłowej wagi. W ostatnim okresie trochę przytyłem, nie jakoś bardzo mocno, ale kilka kilogramów w górę poszło. Czy to możliwe, że nawet taka zmiana wagi wpływa na samopoczucie? Może powinienem udać się do dietetyka albo zacząć więcej ćwiczyć, ale nie bardzo mam na to czas. Wcześniej zawsze miałem prawidłową wagę, nie miałem z tym nigdy problemów. Kiedyś słyszałem, że prawidłową wagę liczymy przez odjęcie 100 od wzrostu, ale wolę się upewnić. Bardzo proszę o odpowiedź.

Witam,
BMI to nic innego jak stosunek masy ciała w kilogramach do kwadratu wzrostu w metrach. Na jego podstawie możemy śmiało stwierdzić czy masa ciała jest prawidłowa. I tak: BMI na poziomie
- < 18,5 oznacza niedowagę
- 18,5- 24,9 normę
- 25- 29,9 nadwagę
- 30- 34,9 otyłość I stopnia
- 35- 39,9 otyłość II stopnia (otyłość kliniczna)
- 40- ...otyłość III stopnia ( otyłość skrajna)

Pozdrawiam serdecznie

Witam, prawidłowa waga do Pana wzrostu mieści się w granicach 70-85 kg według wyliczonego wskaźnika BMI (wzrost do wagi). Natomiast waga idealna dla Pana to powinno być około 75-80kg.

Mgr Anna Drahun Dietetyk, Kraków

Wita serdecznie,
Należna masa ciała wyliczona wg wzoru Lorentza dla Pana wynosi 78,3 kg.
Natomiast jeżeli weźmiemy pod uwagę wskaźnik BMI to dla jego prawidłowego przedziału (18,5-25) masa ciała dla mężczyzny o Pana wzroście mieści się w granicach 65-87,4 kg, więc jak widać zakres prawidłowej masy ciała jest dość szeroki.