Prawidłowa waga u 13-latki

Hej! Mam 13 lat i ważę 45 kg przy wzroście 164 cm, Czy dobrze ważę? Nie jestem za gruba albo za chuda? Proszę o pomoc! :(
13 LAT ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Twoja waga jest prawidłowa. BMI wynosi 16.73 kg/m2 i mieści się w granicach normy. Pamiętaj jednak iż twoim prawidłowym wzrostem i wagą a także całym procesem dojrzewania powinien zajmować się lekarz rodzinny. On to ma całą twoją historię oraz może dokonywać na bieżąco oceny toku wzrastania przy pomocy specjalnych siatek centylowych.

Prawidłowa waga dla dziewcząt w wieku 13-15 lat to 45-55kg. Wygląda więc na to, że waga jest prawidłowa;) Warto jednak pamiętać o zdrowym stylu żywienia . Jesteś w okresie dorastania więc nie ma mowy o głodówkach ani innych “dietach cud” tylko o przeanalizowaniu dotychczasowego menu i wprowadzeniu poprawek ;)
Na dobry początek proponuję: wykluczyć fast-foody i ograniczyć słodycze do: 2-3 kostek gorzkiej czekolady lub garści suszonych owoców 50g na II śniadanie lub podwieczorek.