Prawidłowa wielkość zarodka

Witam, ostatnia miesiączka 11 lipiec a cykle 32-dniowe. W 5 tygodniu ciąży regularny pęcherzyk GSD 10mm; zarodka nie uwidoczniono; ciałko żółte ciążowe śr. 17mm. Badanie w 6 tygodniu: pęcherzyk ciążowy 15mm z zarysem żywego zarodka, którego CRL wynosi 5mm = 6.1 hbd; pęcherzyk żółtkowy regularny, średnicy - 3,5 mm; ciałko żółte ciążowe śr. 17 mm; serduszko miarowo bije 128 u/ min. Lekarza mojego niepokoi wielkość pęcherzyka ciążowego. Twierdzi, że jest zbyt mało co do wielkości dziecka. Ma rację? Jestem po 3 poronieniach, leczona immunologicznie i bardzo się boję. Proszę napisać czy mam prawidłowe wymiary jak na ten wiek ciąży? Dziękuję z góry za odpowiedź.

Lek. Magdalena Pikul

Witam, pęcherzyk ciążowy nie jest bardzo duży, ale mieści się w granicach normy, podobnie wielkość zarodka jest akceptowalna dla 6 tygodnia. Dodatkowo uwidocznienie prawidłowej akcji serca też jest korzystnym czynnikiem rokowniczym. Myślę więc, że póki co nie ma powodu do niepokoju, trzeba po prostu obserwować dalszy rozwój ciąży. Pozdrawiam serdecznie!