Prawidłowe zasady odżywiania w ciągu dnia

Ile posiłków powinno się spożywać w ciągu dnia? Jak często powinno się jeść świeże warzywa i owoce? Co należy robić gdy między posiłkami chwyci głód? O której godzinie powinno się jeść ostatni posiłek? Ile powinno się pić litrów płynów dziennie? Czym zwykle powinno się gasisz pragnienie?

Witam!
Powinno spożywać się 4-5 regularnych posiłków dziennie, co 2-4 godziny. Pierwszy posiłek po przebudzeniu, a ostatni (lekki posiłek) 2 godziny przed snem. Owoce i warzywa powinny znaleźć się w jadłospisie na każdy dzień. Najlepiej spożywać: warzywa do każdego posiłku, owoce 1-2 razy dziennie. Jeśli między posiłkami dojdzie do napadów głodu, to zamiast sięgać po słone i słodkie przekąski zalecam zjeść owoc np. jabłko; warzywo np. pomidora, marchew; jogurt naturalny z otrębami owsianymi/ żytnimi; świeży sok owocowy. Ilość płynów w diecie jest uzależniona od naszej aktywności fizycznej i stanu fizjologicznego. Standardowo przyjmuje się, że powinniśmy przyjmować 1,5-2l płynów dziennie. Najlepiej jeśli są to wody mineralne, świeże soki, herbaty. Proszę unikać napojów gazowanych, słodzonych oraz energetyzujących. Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Witam,

Nie ma uniwersalnej zasady odżywiania się. To, jak jemy zależy od naszego trybu pracy, od godzin snu i czuwania, od trybu życia, aktywności fizycznej, temperatury za oknem, pory roku i innych czynników.

Mam klientów, którzy dobrze czują się jedząc 3 posiłki dziennie. Dla innych z kolei ilość ta jest niewystarczająca - wolą jeść 5 razy.

Owoce i warzywa powinny gościć w naszym menu codziennie. Najlepiej postawić na te sezonowe (zimą warto spożywać również kiszonki)

Pomiędzy posiłkami najlepiej spożywać płyny - herbatę, kompoty, soki domowej roboty, wodę średnio lub wysokozmineralizowaną (zapraszam na mój ranking wód:http://dietacwiczeniaodchudzanie.epicentrumzdrowia.pl/blog-dieta-cwiczenia-odchudzanie/3-blog/wpisy/25-raport-na-temat-wod-butelkowanych .

Unikać zaś warto napojów słodzonych, gazowanych, które posiadają sporo chemii, słodzików. Nie ma czegoś takiego jak konkretna ilość płynów do wypicia. To zależy od kilku czynników - aktywności fizycznej, miejsca pracy, pory roku. Na pewno nie warto wlewać w siebie na siłę wody, jak sugerują niektórzy, tylko popijać małymi łykami w ciągu dnia.

Ostatni posiłek zależny jest od momentu pójścia spać. Jeśli ktoś kładzie się o 24:00, to kolację może zjadać np. o 20:30.

Pozdrawiam,
Ewelina Wieczorek

Witam,

1. W ciągu dnia najlepiej jeśli spożywamy od 3 do 5 posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasowych. Oczywiście jest to zależne od rozkładu dnia, rodzaju pracy ,itd.
2. Warzywa i owoce powinny być codziennie obecne w naszej diecie. Warzywa ok 500/dzień, natomiast owoce ze względu na zawartość cukrów prostych ok 300g/ dzień.
3. Jeśli złapie nas głód między posiłkami, dobrze jest się napić ciepłej herbaty bądź wody mineralnej
4. Ostatni posiłek spożywamy 2-3 godziny przed snem
5. Jeśli chodzi o płyny to warto wypić codziennie dużą butelkę wody mineralnej, która najlepiej gasi pragnienie. Oczywiście zamiast wody, można też pić herbaty (zielone, czarne, ziołowe), soki warzywne.