Prawidłowy wynik badania D-dimerów i fibrynogenu a ryzyko zatorowości płucnej

Witam, czy prawidłowy wynik D-dimerów i fibrynogenu wyklucza zatorowość płucną? Do jakiego lekarza mam się udać aby wykluczyć zatorowość płucną? Chirurg naczyniowy?

Prawidłowy wynik D-dimerów wyklucza zakrzepicę. Jedynym badaniem obrazowym potwierdzającym bądź wykluczającym zatorowość płucną jest spiralna tomografia komputerowa klatki piersiowej. Do chirurga naczyniowego można się udać z podejrzeniem zakrzepicy żył głębokich, która może prowadzić do zatorowości płucnej, natomiast sama zatorowość jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia i wymaga natychmiastowej pomocy, więc najodpowiedniejszym adresem jest najbliższy szpitalny oddział ratunkowy.