Prawidłowy wynik TSH a podejrzenie choroby Hashimoto

Bardzo proszę o poradę co do podejrzenia choroby hashimoto. Moje główne pytanie to czy przy prawidłowym wyniku TSH (bez T3, T4) może wskazywać to na ww chorobę? Moje zaniepokojenie pojawiło się odkąd od co najmniej miesiąca czuje taki ucisk podczas przełykania tak jakby cały czas coś mi stało w gardle. Lekarz internista nie stwierdził zadnej anginy itp. Dodatkowo cały czas jestem zmeczona,senna,zmarznieta,mam sucha skore,zaparcia,bóle stawów i przytylam przez ostatni rok 10kg.

Dzień dobry,

Proszę na wszelki wypadek oznaczyć sobie jeszcze stężenia fT3 i fT4 we krwi rano na czczo (rzadko zdarza się, że są obniżone przy prawidłowym TSH, ale takie sytuacje u swoich Pacjentów obserwowałem). Mogą one wynikać z opóźnionej reakcji przysadki, która produkuje TSH na rozwijającą się pierwotną niedoczynność tarczycy. Do rozpoznania choroby Hashimoto niezbędne jest oznaczenie przeciwciał antyTPO i aTG. Bez podwyższonego miana któregoś z tych przeciwciał nie możemy postawić rozpoznania choroby Hashimoto.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz