Mężczyzna , 34 lata Witam!Jestem osobą z rozpoznaną schizofrenią paranoidalną, ale przyjmuję dobrze dobrane leki systematycznie i jestem w remisji chorobowej. Mam pytanie, czy mogę zrobić prawo jazdy kat. B i jesli tak, to jak wyglada sprawa z załatwieniem pozwolenia na kurs? Czy muszę zdać psychotesty i kto podejmuje decyzję, czy mogę iść na kurs...czy lekarz medycyny pracy, czy może mój lekarz psychiatra prowadzący??Proszę o pomoc w tej sprawie, bo nie mogę się w tym uporać, jak jest naprawdę z tą decyzją lekar
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Ewa Skowrońska-Mikulska 44
Lek. Ewa Skowrońska-Mikulska Lekarz medycyny pracy, Warszawa 44 poziom zaufania
Zaufany specjalista
Edytuj odpowiedź

Decyzję czy może Pan iść na kurs podejmuje lekarz uprawniony do badań kierowców, w oparciu o opinię lekarza psychiatry, który Pana leczy.

Mgr Dorota Nowacka 88
Mgr Dorota Nowacka Psycholog, Gdańsk 88 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam, jeśli chodzi o kurs kategorii B, badanie psychologiczne nie jest wymagane. Do tej kategorii przeprowadzane jest badanie przez lekarza medycyny pracy który poinformuje Panią jakie dodatkowe badania musi Pani zrobić (między innymi okulistyczne, poziom cukru), aby wykluczyć przeciwwskazania medyczne. Proszę porozmawiać na początek ze swoim lekarzem psychiatrą, czy nie widzi przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu przez Panią. Potem będzie Pani musiała założyć Profil Kandydata na Kierowcę (PKK), który stanowi podstawę zapisu na szkolenie i umożliwia przystąpienie do egzaminu państwowego (http://www.um.warszawa.pl/zalatw-sprawe-w-urzedzie/sprawa-w-urzedzie/wydanie-prawa-jazdy-po-raz-pierwszy-kat-am-a1-a2-b1-b-t). Może Pani znaleźć ośrodek szkolenia kierowców który oferuje również kontakt i badania lekarskie. Pozdrawiam serdecznie.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Medycyna pracy – Choroby zawodowe to poważne zaburzenia stanu zdrowia związane z warunkami pracy zawodowej. Przykładowe dolegliwości to pylica lub rozedma płuc. Kiedy już wiadomo, co to jest choroba zawodowa – warto dowiedzieć się, na czym polega jej rozpoznanie.
  • NeurologiaNeurologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Jest silnie spokrewniona z psychiatrią i polega na odkrywaniu przyczyn uszkodzenia systemu neuronalnego.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Artykuły na ten temat
Badania

Badania kierowców i kandydatów na kierowców

Badania kierowców i kandydatów na kierowców są to obowiązkowe badania lekarskie, którym poddawani są kierowcy lub osoby ubiegające się o uprawnienie do kierowania pojazdami, a mające na celu stwierdzenie, czy ich stan zdrowia pozwala na bezpieczne prowadzenie...