Prawoboczna niewielka protruzja modelująca worek oponowy
MR-Kreg.L/S 10.12.15,Czesc2 Poza tym szpik widocznych kregow bez ognisk patologicznych.Na poziomie TH12-L1 prawoboczna niewielka protruzja modeluje worek oponowy.L2-L3 szeroka prawoboczna i dootworowa protruzja z niewielkim uciskiem na worek i zwezeniem wraz z ofteofitami otworu mk bez ucisku na korzen.L3-L4 obuboczne dootworowe protruzje zwezaja wraz ze zmianami zwyrodnieniowymi w stawach mk otwory mk bez ucisku na korzenie. Przepraszam,reszta w czesci 3.Opis jest jak widac dosc obszerny

MĘŻCZYZNA, 45 LAT ponad rok temu
Bóle kręgosłupa
Spędzamy zbyt wiele czasu w pozycji siedzącej. Prowadzi to do bólu pleców. Warto wstać,przejść się. Zredukujemy wtedy dolegliwości bólowe kręgosłupa.
Witam serdecznie,
Z tej części Pani pytania, można wywnioskować iż wynik badania MRI uwidocznił zmiany zwyrodnieniowe m.in. w postaci osteofitów oraz chorobę krążka międzykręgowego czyli dyskopatię.
Wskazana jest konsultacja z lekarzem zlecającym badanie, neurologiem lub neurochirurgiem celem ustalenia dalszego postępowania.
Pozdrawiam.
Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.