Prawowypukła skolioza lędźwiowa, stan po złamaniu trzonów kręgów

RM:L-S kręg:prawowypukła skolioza lędźwiowa,stan po złamaniu trzonów kręgów Th iL2 (28.04.15)cechy obrzęku złamanych trzonów.Tylna górna krawędź Th12 wpukla się do kanału kręg. uciskając worek opony twardej. Szerokopodstawne wypukliny krążków m-krędowych L1/L2,L2/L3,L3/L4,L4/L5 uciskają worek. Niewielka centralna wypuklina krążka L5/S1 modeluje worek. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze zwężają otwory m-kręgowe,bez uchwytnych cech ucisku korzeni nerwów rdzeniowych w ich obrębie. Cd. w drugim mailu

Witam serdecznie,

Wynik badania sugeruję chorobę krążka międzykręgowego czyli dyskopatię. Złamanie trzonów kręgów jest charakterystyczne w przebiegu osteoporozy. Wskazane jest wówczas wykonanie badania densytometrycznego kości w lokalizacji odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz bliższego końca kości udowej w celu oceny masy mineralnej kości. Przy wyniku prawidłowym badania należy stosować profilaktykę osteoporozy poprzez prawidłową suplementację witaminy D3 (2000 j.m. w przypadku prawidłowego poziomu witaminy D3 w surowicy krwi. W przypadku obniżonego poziomu należy stosować większą dawkę niż 2000 j.m. wg zaleceń lekarza prowadzącego), witaminy K2 (75-100 ug dziennie, chyba, że przyjmuję Pani leki rozrzedzające krew taki jak warfaryna, heparyna etc. wówczas należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym), prawidłową dietę bogatą w nabiał i ryby oraz ruch. W przypadku obniżonej mineralizacji w postaci osteopenii lub choroby osteoporozy, należy udać się do Poradni Leczenia Osteoporozy w celu rozpoczęcia leczenia.
Jeśli chodzi o dyskopatię wskazana jest u Pani konsultacja z lekarzem neurochirurgiem w celu postawienia rozpoznania i ustalenia dalszego postępowania.

Pozdrawiam.