Preparaty sojowe a menopauza

Witam.Przez prawie 8 lat stosowalam HTZ i niestety ze wzgledow zdrowotnych zalecono mi preperat sojowy Femestra .Czy wlasnie te suplementy sojowe sa bezpieczne i mozna jest stosowac przez dluzszy okres nawet lata a mam skonczone 56 lat i dokuczaja mi objawy menopauzalne tzn. uczucia goraca, wybudzania nocne, zly nastroj .Czy stosowanie preparatow sojopwych wiaze sie z jakims ryzykiem? Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.Krystyna 56 lat.

Stosowanie preparatów zawierających fitoestrogeny wiążę się z koniecznością:
corocznych badań kontrolnych u ginekologa
jako że jest to estrogenoterapia może wywoływać skutki uboczne i powikłania charakterystyczne dla tego typu hormonów.