Preparaty z jodem w ciąży

Witam, mam pytanie o stosowanie jodu w ciąży. Jestem 5 lat po operacji wycięcia tarczycy z powodu raka. Do końca życia muszę stosować hormony tarczycy. Aktualnie zażywam euthyrox 125. Jestem pod opieką endokrynologa. Planuję zajście w ciążę. Pół roku temu byłam w ciąży, ale płód obumarł, badania wszystkie były w porządku i moje, i płodu, lekarz stwierdził, że czasem tak sie dzieje bez wyraźnej przyczyny. Chcę teraz się dobrze przygotować. Są różne opinie na temat stosowania jodu w ciąży. Endokrynolog mówił, że około 8 tygodnia, natomiast ginekolog, widząc wszelkie badania i również znając moją sytuację powiedział, że mogę już przed zajściem w ciążę stosować witaminy z jodem, np. pregna plus. I stąd moje pytanie: jak lepiej, jak powinno być, czy już teraz łykać takie preparaty? Czy nadmiar jest lepszy od braku ewentualnego jodu dla przyszłego dziecka? Póki co od paru miesięcy łykam kwas foliowy. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Decyzja w takich przypadkach należy zawsze do endokrynologa. Wedle mojej wiedzy, powinna Pani jednak przyjmować od początku ciąży preparat jodowy, tak jak każda ciężarna bez chorób tarczycy jak i z niedoczynnością tego narządu. Myślę, że nie zaszkodzi to Pani już przed poczęciem (powinna Pani tylko pamiętać, by rozpoczynając przyjmowanie preparatu wielowitaminowego odstawić kwas foliowy, zawarty w odpowiedniej dawce w większości tych preparatów).

Pozdrawiam serdecznie!