Próba rozkurczowa przed spirometrią

Proszę o wyjaśnienie pewnej kwestii.W czasie wykonywania spirometrii ,wykonano mi prnbe rozkurczowa.Wynik przed podaniem 4 dawek ventoliny la godną obturacja tzn wskaźnik TFF68,94% po leku TFF70,48%.Chcialabym dowiedzieć się o czym świadczy taki wynik i najważniejsze pytanie czy 4 dawki ventolinu to nie za dużo?.Od czasu podania tego środka czuje problemy z oddychaniem meczliwosc ,bol w klatce piersiowej.TC bez istotnych odchyleń

Witam.

Poprawa tego wskaźnika z 0.689 do 0.705 świadczy o całkowicie odwracalnej obturacji dróg oddechowych po lekach rozszerzających oskrzela.

Zamiast wartości granicznej 0.7 można też posługiwać się dolnymi granicami norm dla danej populacji, co może pozwolić na bardziej trafną interpretację wyniku.
Nie mniej jednak wiele towarzystw międzynarodowych np. GOLD, nadal zaleca posługiwanie się kryterium 0.7.

4 dawki Ventolinu, czyli 400 mikrogramów salbutamolu to standardowa dawka stosowana podczas próby rozkurczowej.