Problem anoreksji u 25-latki

Mam anoreksje. Jem ok 1000 kalorii i tyje. Od paru miesięcy jem tyle samo jednakże moja waga wzrasta, Mój brzuch bywa bardziej duży i odczuwam pełność w żoładku. Zaobserwowałam że jak chodzę do pracy to moja waga bardziej jest stabilna niż jak mam wolne i siedze w domu. czy wzrost wagi może zależec od otoczenia? no i dlaczego tyje skoro jem tyle samo albo nawet i mniej? co będzie jak zaczne jesć normalnie 2000 kalorii skoro przy ok. 1000 już stopniowo tyje. jak radzić sobie z podjadaniem?

Dzień dobry,

Proszę Pani, jeśli cierpi Pani z powodu anorexii, to wymaga Pani specjalistycznej pomocy, anorexia jest poważną chorobą, którą się leczy, z jej powodu można umrzeć.

Rozumiem, że przybranie na wadze wywołuje u Pani lęk, lecz przyrost wagi nie zależy od otoczenia .Permenentne głodzenie organizmu powodu naturalną reakcję głodu, to co pomaga w kwestii podjadania to małe systematyczne posiłki ok 4-5 dziennie.

Warto aby Pani zastanowiła się nad konsultacją u psychoterapeuty. Można to zrobić w ramach NFZtu lub prywatnie.

Dzień dobry!

Zaburzenia odżywiania są bardzo poważnym i złożonym problemem, a samo odżywianie, ilość przyjmowanych kalorii itp. jest tylko jednym z elementów.

Być może przybieranie na wadze wiąże się z tym, że ma Pani niedowagę i "tycie" to w rzeczywistości zbliżanie się masy do ciała do prawidłowej?

Być może "tycie, duży brzuch i pełność w żołądku" to Pani interpretacje, które mogą być fałszywe, zmienione pod wpływem zaburzeń odżywiania? Być może są to naturalne, prawidłowe stany, oznaki właściwego, normalnego funkcjonowania układu pokarmowego, który na co dzień odczuwa każdy człowiek?

Z jakiego powodu i w jakim celu waży się Pani na co dzień?

Na masę ciała, oprócz sposobu odżywiania, ma także wpływ aktywność fizyczna, którą jest m.in. praca. Stąd, rzeczywiście, w okresach dużej aktywności, masa ciała może być niższa, spadać szybciej, a w okresach bez ruchu, bez aktywności przebieranie na masie ciała może być szybsze. Wobec zaburzeń odżywiania, np. anoreksji, zmienia się jednak także tempo metabolizmu, ogólny rytm pracy organizmu, stąd wszystkie te zasady mogą nie mieć pełnego zastosowania - u osoby zdrowej przebiegać inaczej, niż u osoby cierpiącej na zaburzenia odżywiania.

Kompleksową pomoc i leczenie anoreksji może zapewnić zespół składający się z psychologa-psychoterapeuty, lekarza psychiatry oraz dietetyka (który może konkretnie ocenić Pani obecną dietę i zaplanować najwłaściwszą).

Pozdrawiam!

Witam,

anoreksja jest bardzo poważną chorobą o podłożu psychologicznym i obawiam się że sama Pani sobie nie poradzi z tym problemem. Bardzo prosze zgłosić się (o ile nie jest Pani pod opieką) do psychoterapeuty zajamującego się zaburzeniami odżywiania a następnie do dietetyka, który ułozy odpowiedni jadłospis.
W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk