Problem dotyczy upławów mojej 10-letniej córki

Co jakiś czas dolegliwości te nękają moje obie córki (najpierw jedna później druga). Upławy mają żółtawo- różowawą barwę. Na jakiś czas pomagają ( polecane przez lekarza) nasiadówki z tantum rose lub kory dębu maść neomycini, floxal natomiast pimafucort i clotrimazolum nie pomagają.

Jest to prawdopodobnie infekcja dróg rodnych, jednak trudno mi określić czynnik, który ją wywołał. Problemem nie jest raczej drożdżyca pochwy, gdyż tam upławy są białe, serowate. Być może jest to zakażenie rzęsistkiem pochwowym – towarzyszą mu obfite szarożółte, wodniste i pieniste upławy oraz świąd i pieczenie sromu. Rzęsistkiem można zakazić się podczas stosunków seksualnych , ale także przez kontakt z moczem lub wydzieliną z cewki moczowej osoby zakażonej (np. basen).
Powodem może być też waginoza bakteryjne, czyli zapalenie pochwy spowodowane przez różne bakterie, np. Gardnerella vaginalis, Bacteroides, Corynebacterium vaginalis. W tym wypadku upławom towarzyszy silny rybi zapach, o tyle dziwny, że nasilający się po podmyciu. Powodem waginozy jest zaburzenie równowagi flory bakteryjnej pochwy ze zmniejszeniem pałeczek kwasu mlekowego.
 Aby leczenie było skuteczne trzeba poznać przyczynę zapalenia pochwy. Czasami wystarcza samo badanie ginekologiczne, niekiedy jednak należy wykonać np. badanie wydzieliny z pochwy pod mikroskopem (rzęsistek) lub tzw. próbę z KOH (waginoza). Gdyby okazało się, że Pani córki cierpią na infekcję rzęsistkiem lub waginozę bakteryjną, lekarz prawdopodobnie przepisze doustny antybiotyk, metronidazol.