Problem po rozstaniu z ukochaną

Witam serdecznie, mam na imię Mateusz. Szukam wsparcia i pomocy wszędzie, gdyż kompletnie nie potrafię się pogodzić z myślą, że nie mam już swojej ukochanej obok siebie. Rozstaliśmy się po dwóch latach związku. Po dwóch pięknych latach związku. Można rzec, że rozstaliśmy się z dnia na dzień. Wina leży raczej po mojej stronie. Gdyż w czasie świąt, wypiłem za dużo. Powiedziałem za dużo słów, których bardzo żałuję do dziś. Zrobiłem również trzy tygodnie wcześniej podobną akcję, gdzie też powiedziałem za dużo. Nie byłem świadomy tego, co mówię. Nagle ukochana powiedziała, że to koniec, nie potrafi mi już zaufać. Kiedy to usłyszałem, to dopiero dotarło, co ja takiego wyprawiałem i mówiłem wtedy, jak bardzo ją zraniłem. Od dwóch tygodni próbuję jakoś to naprawiać. Tylko zawsze dostaję odpowiedź, że już nie chcę, bo nie potrafię ci zaufać. Piszę do niej dużo, wszystko co przeżywam teraz i że bardzo tego żałuję, i że chcę to wszystko naprawić, aby dała mi szansę na naprawę, jednak nie chce. Co mogę takiego zrobić, aby jakoś dać jej do zrozumienia, że naprawdę się zmieniłem? Kiedy słyszę, że już nic, opadam z sił. Mam nawet myśli samobójcze, gdyż mój świat legł w gruzach i teraz szukam wszędzie jakiejś pomocy.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
rozumiem, że sytuacja, w której się Pan znalazł, jest dla Pana bardzo trudna. Najbardziej niepokojące jest to, że pojawiają się myśli samobójcze - w żadnym razie nie należy lekceważyć tego faktu. Proponuję, żeby skorzystał Pan z pomocy specjalisty, w tym przypadku psychologa lub lekarza psychiatry. Myśli samobójcze bardzo często pojawiają się w czasie trwania epizodu depresyjnego i mogą być niebezpieczne, dlatego konsultacja z lekarzem jest wskazana.
Sugeruję Panu, żeby dał Pan trochę czasu partnerce – wywieranie nacisku na powrót przynosi efekty odwrotne do oczekiwanych. W ten sposób może Pan zniechęcić do siebie partnerkę. Proszę pamiętać o tym, że zmiana własnego zachowania, myślenia, przeżywania nie zmienia się z dnia na dzień, tak jakbyśmy tego chcieli. Zmiana pewnego sposobu funkcjonowania wymaga pracy nad sobą oraz czasu. Bardzo ważne jest to, aby określić, co chce Pan zmienić i w jaki sposób Pan tego dokona. Być może wtedy partnerka zauważy zmianę i wróci do Pana. Możliwe jest również, że Pana dziewczyna nie zdecyduje się na ponowny związek z Panem, wtedy taką decyzję należy uszanować. Ważne jest to, żeby w tym okresie zapewnił Pan sobie wsparcie przyjaciół i rodziny. Może Pan również rozważyć rozpoczęcie psychoterapii.
Pozdrawiam serdecznie.