Problem w relacjach ze szwagrem i agresja wobec dzieci

witam mam problem ze szwagrem z który wyzywa mnie i moje dzieci od najgorszych przeklina nas wygraża ze nas zabije wgania dzici z kuchni podczas gdy on jedza tesciowa go we wzystkim wspiera jest córka na sam widok ucieka w kont co robic

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Z tego, co zrozumiałam, mieszka Pani w domu teściowej, razem ze szwagrem, który znęca się nad Panią i Pani dziećmi. Jak na takie zachowanie brata reaguje Pani mąż? Czy rozmawiała Pani o tym ze swoim mężem? Czy on wie, jak jego rodzina (matka, brat) traktują Panią i dzieci? Czy interweniował w tej sprawie? Zdaję sobie sprawę, że kilka rodzin pod jednym dachem to nie jest łatwa sytuacja, ale można się dogadać i żyć w zdrowych, a co najmniej poprawnych relacjach, jeśli obie strony wykażą tylko dobrą wolę. Proszę pamiętać, że mimo iż mieszka Pani w domu teściowej, ma Pani prawo stawiać granice i zachowywać się asertywnie. Pani szwagier ani teściowa nie mają prawa mścić się na Pani, wyzywać, krzyczeć, zastraszać czy obrażać. To jest przemoc psychiczna i może to Pani zgłosić na policję albo skorzystać z Niebieskiej Linii: http://www.niebieskalinia.pl/. Ponadto, radziłabym Pani porozmawiać z mężem o całej sytuacji i zastanowić się, w jaki sposób moglibyście Państwo rozwiązać ten problem razem (np. wyprowadzka, ustalenie przez wszystkich domowników, jakie zasady będą panować w domu).

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Jeżeli sytuacja, którą Pani opisuje trwa od dłuższego czasu, to mamy, niewątpliwie, do czynienia ze zjawiskiem przemocy domowej, które jako takie, jest przestępstwem ściganym z urzędu (art. 207KK). Jeżeli nie, to już same groźby śmierci, są przestępstwem ściganym z urzędu (tzw. groźby karalne - art. 190 KK).

Zdecydowanie najważniejszą rzeczą w takiej sytuacji jest zapewnienie sobie i swoim dzieciom bezpieczeństwa. W tym celu proponowałbym skontaktować się niezwłocznie z placówką, zajmującą się pomocą ofiarom przemocy domowej - praktycznie w każdym mieście znajduje się taka palcówka. Może to być komitet ochrony praw dziecka, ośrodek pomocy społecznej, czy organizacja pozarządowa (np. http://www.niebieskalinia.pl/pomoc/opopp). Tam otrzyma Pani profesjonalną pomoc zarówno psychologiczną, jak i socjalną i prawną. Warto także rozważyć zgłoszenia sprawy na policję, a w sytuacjach awantur domowych jej wzywanie na interwencje. W sytuacji przemocy domowej najbardziej skuteczne są najbardziej radykalne kroki, prowadzone nie tylko na polu psychologii, ale i prawa i zapewnienia ekonomiczno - bytowego bezpieczeństwa.