Problem z akceptacją wagi u 21-latki

witam, od około 4 lat zmagam się z problemem, a mianowicie cały czas się odchudzam, dość drastycznie, dlatego zdarza mi się również przytyć, nieznacznie, jednak nawet dodatkowe 0,5 kg potrafi doprowadzić mnie do szału. obsesyjnie ważę się nawet kilka razy dziennie. codziennie przyłapuje się na myśleniu o tym, jak źle wyglądam i jak źle się ze sobą czuję. nie potrafię tego zaakceptować. był czas, że chowałam jedzenie. teraz po prostu jem małe porcje. czy mogę coś zrobić ze swoim problemem?

Z treści Pani wiadomości domyślam się, że od 4 lat poświęca Pani wiele energii i uwagi na kontrolę swojej wagi, pilnuje Pani tego co je, ilości spożywanego jedzenia, waży się Pani często. Domyślam się, że pod spodem są problemy z akceptacją siebie, z lubieniem siebie. Wydaje mi się też, że podejmowała Pani próby poradzenia sobie, które okazały się nie satysfakcjonujące. Obawiam się aby nie zaczęła się Pani głodzić i aby obecne problemy nie przekształciły się w poważne zaburzenie. Zachęcam panią kontaktu i rozmowy z psychologiem, podczas której będzie mogła się Pani przyjrzeć przyczynom takiego traktowania siebie i sobie z nimi poradzić.
Agnieszka Lipińska

Proszę się koniecznie zgłosić do psychologa, a najlepiej do ośrodka leczenia zaburzeń jedzenia. Z tego, co Pani opisuje, problem wykracza już poza dietę i adekwatne pilnowanie wagi, a zaczął być zaburzeniem obrazu siebie. Warto pozwolić sobie pomóc zanim trudności się nasilą.

Dzień dobry,

Pozostaje Pani znaleźć w swojej okolicy psychoterapeutę i udać się na konsultacje, które mogą zakończyć się wspólną decyzją o podjęciu leczenia.
Pomoc może Pani uzyskać w ramach NFZ - np.: w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Witam,

z pani krótkiego listu wynika, że Pani życie upływa pod presją, napięciem czy aby przypadkiem waga ciała nie wzrosła. Jak rozumiem chciałaby Pani aż tak bardzo nie skupiać się na tym aspekcie swojego życia? Nie ma lepszego rozwiązania niż kontakt ze specjalistą od zaburzeń jedzenia – praca z nim pozwoli Pani na przyjrzenie się problemowi, odnalezienie jego źródeł oraz opanowanie sytuacji.

Dodam tylko, że zbyt duże przywiązanie do tego, co wskazuje waga nie ma sensu, gdyż ciężko uzyskać rzeczywisty pomiar ze względu na to, że nasza waga:

• wzrasta po zjedzeniu posiłku,
• waha się w zależności od dnia cyklu (przed miesiączką może eto być nawet do 4 kg)
• w ciągu dnia zmienia się, różnica między wagą ciała rano może być wynosić nawet 3 kg w stosunku do wagi ciała wieczorem
• wzrasta, gdy organizm zatrzymuje wodę,
• wzrasta, kiedy mamy problem z zaparciami,
• spada po treningu, nie ma sensu się wtedy ważyć, bo niższa waga będzie jedynie efektem utraty wody, którą szybko uzupełniamy
• jest zależna od tego, w co jesteśmy ubrani – nago zawsze będziemy ważyć mniej niż np. w jeansach.
• jeśli Pani ćwiczy (a jest to bardzo dobry sposób na ładną sylwetkę), proszę pamiętać, że mięśnie ważą więcej niż tłuszcz, dlatego możesz zeszczupleć, a jednocześnie przybrać mięśni więc i automatycznie będzie to widoczne na wadze (mięśnie są objętościowo dużo mniejsze niż tłuszcz)

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

Witam,

Prowadzę terapię osób z zaburzeniami odżywiania i gdy przeczytałam Pani posta, zobaczyłam w tym opisie wiele objawów, które mają również moje pacjentki. Odpowiedź na Pani pytanie brzmi – "tak, można coś z tym zrobić". Terapia trwa ok. 20-30 spotkań. Gdyby chciała Pani spróbować samodzielnie poradzić sobie z problemem - choć raczej sugeruję profesjonalną pomoc - warto zajrzeć do świetnej książki "Jak pokonać objadanie" Ch. Fairburna. Dowie się z niej Pani jak wygląda terapia.

Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska
zaburzeniajedzenia.com
martadziekanowska.wordpress.com
integral.com.pl