Problem z bezsennością i zmęczeniem

Dzień Dobry. Od kilku miesięcy cierpię na bezsenność, nawet jak uda mi się zasnąć to budzę się co godzina , dwie. Jednocześnie obudzę się rozdygotana i czuję silny głód więc wstaję i muszę coś zjeść i wypić. Rano czuję się źle i jestem zmęczona. Poziom glukozy mam w normie. Mam 60 lat ale jeszcze pracuję. Leki nasenne powodują, że czuję się rano bardziej zmęczona natomiast i tak się budzę i jem. Proszę o pomoc Hania

W przypadku tak długotrwałej bezsenności można spróbować wdrożyć konsekwentnie zasady higieny snu - można je znaleźć na wielu specjalistycznych serwisach. Brak powodzenia takiego postępowania przez kilka tygodni jest wskazaniem do konsultacji u lekarza psychiatry mającego doświadczenie w medycynie snu. Wówczas po dokładnym badaniu będzie możliwe postawienie rozpoznania i dobranie odpowiedniego leczenia. Specjalistyczne leczenie jest zwykle skuteczne. Pozdrawiam.

Zachęcam do konsultacji psychologicznej. Podobne objawy mogą (ale nie muszą) być także sygnałem depresji lub zaburzeń związanych ze zmianami endokrynologicznymi. Diagnostyka pozwoli ustalić źródła zaburzeń, a tym samym ukierunkuje leczenie.