Problem z bezsennością przy psychozie

Witam. Od wielu lat mam problemy z bezsennością. Moja Pani psychiatra stwierdziła u mnie psychozę. Od kilku zażywam na to leki i sen praktycznie się nie poprawił. Skoro bezsenność utrzymuje się to czy możliwe jest,że wystawiono mi błędną diagnozę?Co mogę jeszcze zmienić by lepiej spać? dodam że przestrzegam praktycznie wszystkich zaleceń odnoście higieny snu.

W przypadku bezsenności towarzyszącej innym zaburzeniom psychicznym, problemy ze snem są równorzędnym celem terapii jak inne objawy. Wówczas tak dobieramy leczenie aby główny lek był pomocny, a gdy z jakiś powodów jest to nieskuteczne - stosujemy leczenie uzupełniające. Utrzymywanie się bezsenności u osoby cierpiącej na inne zaburzenie jest niekorzystnym czynnikiem rokowniczym i trzeba podejmować wszelkie możliwe interwencje w celu uzyskania efektywnego snu. Najważniejsze jest jednak właściwe rozpoznanie - zarówno zaburzenia podstawowego jak i przyczyn samej bezsenności. Na tej podstawie dobiera się leczenie, szukając nieustannie optymalnych opcji. Bez względu na rozpoznanie, leczenie bezsenności powinno mieć aktywny i priorytetowy charakter, gdyż sen jest podstawową czynnością fizjologiczną. Trudno jest żyć bez efektywnego snu, podobnie jak bez jedzenia. A utrzymujące się zaburzenia snu utrudniają leczenie choroby podstawowej, z kolei w późniejszym okresie - sprzyjają nawrotom.

Po pierwsze należy uściślić Pani diagnozę, gdyż "psychoza" jest terminem zbyt ogólnym. Leki powinny być dobierane tak, aby minimalizować objawy zaburzenia, w tym bezsenność. Czasem dobranie odpowiedniej kombinacji leków odbywa się metodą prób i błędów, i wymaga cierpliwości. Być może warto byłoby zasięgnąć drugiej opinii lekarskiej? W zależności od diagnozy, może także istnieć potrzeba włączenia psychoterapii.