Problem z częstymi biegunkami u 11-latka

Witam! Mój syn ma 11 lat i od dawna (jakiegoś roku) ma problemy z brzuchem, tzn. po zjedzeniu posiłku, najczęściej jakiegoś nabiału kilkakrotnie pędzi do WC z powodu biegunki i często bólu brzucha. Początkowo myślałam, że zbyt szybko zjada posiłek, ale to nie to. Biegunki są bardzo często - około 3-4 razy w tygodniu. Boję się bardzo, że to coś poważnego. Dodam jeszcze, że w dzieciństwie miał skazę białkową, która objawiała się ulewaniem, a potem plamami na skórze takimi jakby liszaje. Błagam o pomoc, co to może być i co zrobić, gdzie się zgłosić?

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Opisane dolegliwości mogą wynikac z niedoborów niektórych enzymów odpowiadających za trawienie produktów mlecznych. Mogą również wynikać z choroby układu pokoarmowego czy zmian alergicznych.
W tej sytuacji konieczna jest wizyta u prowadzącego pediatry - po zbadaniu, dokładnym zebraniu wywiadu oraz wykonaniu badań dodatkowych, lekarz skieruje Państwa prawdopodbnie w pierwszej kolejności do gastrologa (konieczne jest skierowanie).

Pozdrawiam

mogą to być objawy nietolerancji laktozy lub białka mleka krowiego, warto skonsultować się z lekarzem i przedyskutować dodatkowe badania lub zastosowanie diety bezmlecznej, konieczne może być też usg jamy brzusznej, w przypadku utrzymywania się objawów warto skonsultować się z gastroenterologiem