Problem z depresją i pewnie nerwicą u 21-latki

Witam, mam problem z depresją oraz pewnie nerwicą. Na razie jestrm pod opieką lerzarza psychiatry, biorę Velafleksynę (225) i doraźnie lek uspokajający (Chlorprothixen zentiva 15mg) jednak wizytę mam dopiero za miesiąc. Lekarz chciał mi jeszcze przepisać nasenne, jendak zrozygnowałam, gdyż te uspokajające w razie czego mnie usypiają (zawsze ja wezmę to muszę pójść spać). Jendak problem, który teraz jest dla mnie jakwiększy to zmęczone mięśnie od ciągłego napięcia. Zarówno szczękościsk, jaki i poszczególne kończyny czy mięśnie są cały czzas spięte i tylko gdy się skupię na ich rozluźnieniu to mają one chwilę odpoczynku.... jednak jest to syzyfowa praca, ponieważ ciągle napinają się ponownie. Do tego pewna czynność, która nieco mnie uspokoaja, alw strasznie się na siebie denerwuję, że to robię - skubię usta lub kciukiem podrażniam sobię skótrę nad ustami. Czy jest jakiś sposób na to by to opanować, zniwelować? Czy dopiero dobranie kolejnych leków mi pomoże? (na terapię chodziłam, jednak były to bardziej luźne rozmowy i narzucanie swoich opinii przez terapeute, więc nic mi to nie dawało... od miesiąca nie byłam na spotkaniu i szukam sposobów na własną rękę) pozdarwiam i z góry dziękuję za odpowiedzi

Dzień dobry,
Doradzałabym wznowienie psychoterapii, ale u terapeuty pracującego w podejściu poznawczo - behawioralnym. Terapeuta pracowałby bezpośrednio nad redukcją objawów przy pomocy konkretnych technik i ćwiczeń. Podejście to wprowadza do leczenia także metody relaksacyjne i pozwoliłoby Pani walczyć z napięciem mięśniowym. Polecam Pani także relaksację progresywną Jacobsona, która stanowi relaksację mięśni całego ciała (nagranie i jej treść powinny być dostępne w internecie). Metodę tą należy stosować regularnie najlepiej codziennie w celu osiągnięcia zamierzonych rezultatów. Sądzę, że pomocna mogłaby się okazać książka "Lęk i fobia. Praktyczny podręcznik dla osób z zaburzeniami lękowymi" Edmund J. Bourne, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego (dostępna m.in. w księgarniach internetowych). Podręcznik ten zawiera praktyczne porady i ćwiczenia z zakresu m.in. relaksacji, medytacji itp. W przypadku tego typu objawów warto zadbać o ruch na świeżym powietrzu i regularne ćwiczenia fizyczne, które pozwoliłyby zredukować napięcia w ciele. Jeśli chodzi o problem ze skubaniem ust to polecam branie czegoś do rąk, gdy ma Pani ochotę manipulować przy ustach. Drugi sposób to pomalowanie ust szminką, ponieważ podejrzewam że rozmazywanie jej palcami nie byłoby zbyt zachęcające do skubania ust. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze i nastąpi poprawa dzięki zmianie metody leczenia.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/