Problem z dolną jedynką u 26-letniego mężczyzny

Witam, mam problem z dolną jedynką, która zaczęła się chwiać, nie chwieje sie bardzo ale niepokoi mnie to. Wiem, że może to oznaczać paradontoze więc udałem się do dentysty. Dentystka stwierdziła, że ząb sie faktycznie chwieje, po zrobieniu rtg nie stwierdziła zaniku kości lecz nie zaprzeczyła pradontozie, stwierdziła, że nie wie czy to paradontoza czy nie. Dodam, że mam dość dużą progenie, którą chciałbym wyleczyć, a pradontoza zapewnie zablokuje tą możliwość. Co robić? Dziekuje za odpowiedź

Dzień dobry.
Przyczyną chwiania się zęba może być nie tylko paradontoza, ale również przeciążenie przy nagryzaniu. Paradontoza objawia się zanikiem kości oraz stanem zapalnym przyzębia, bólem, obrzękiem i krwawieniem z kieszeni przyzębia. Istnieją jednak sytuacje, gdy nie widać ubytków kostnych, a mimo to ząb się chwieje. Zdarza się tak często, gdy ząb jest wychylany lub za mocno naciskany przy zagryzaniu zębów. Jeżeli ma Pan progenię to żuchwa jest wysunięta w stosunku do szczęki. W trakcie zagryzania, górne zęby mogą od środka, silnie wychylać Pana jedynkę w stronę warg. Jeżeli to jest przyczyną ruchomości jedynki, to tym bardziej trzeba poprawić sytuację w zgryzie.

Ale również ewentualna paradontoza powinna być jak najszybciej wyleczona zanim dojdzie do utraty zębów. Po wyleczeniu przyzębia, nie widzę przeciwskazań dla wylecznia przodozgryzu.
POzdrawiam Urszula Jarosz.

Leczenie progenii jest z reguły procesem zespołowym - wymaga pracy ortodonty i chirurga szczękowego. Dobrze by było, żeby zbadali Pana obaj specjaliści i wtedy problem jedynki też będzie rozwiązany.

Progenia to poważna wada zgryzu, której leczenie opiera się na ścisłej współpracy ortodonty z chirurgiem szczękowym. Zachodzenie dolnych zębów na górne może w konsekwencji doprowadzać do napierania zębów i przeciążenia dolnej jedynki oraz jej rozchwiania. Paradontoza również może być temu winna lub współwinna, ale towarzyszą jej także inne objawy m.in. krwawienie, obrzęk, stany zapalne dziąseł, odsłonięte szyjki zębowe. Nie zawsze przy rozchwianiu zębów wywołanemu przez paradontozę zanik kości będzie widoczny gołym okiem. Jeśli cierpi Pan na paradontozę, to najpierw trzeba przeprowadzić pełną terapię periodontologiczną, a dopiero potem skorygować progenię. Jest to na tyle poważna wada, że jak najbardziej należy ją leczyć.

Pozdrawiamy,
stankowscy.com.pl
facebook.com/badzbystry