Problem z drapaniem się a nerwica natręctw

Witam, mam 27 lat i odkąd pamiętam mam problem z drapaniem się po twarzy, plecach, ostatnio doszło tez drapanie głowy. Nigdy mi to specjalnie nie przeszkadzało. Bardziej mojej mamie, która często zwraca mi uwagę, gdy to robię. Ja zazwyczaj wtedy denerwuję się, bo wiem, że to bezsensowne. Nie potrafię jednak powstrzymać się przed wykonywaniem tych czynności. Najczęściej dzieje się to, gdy nie mam zajęcia i nie mam co począć z rękami. Przypuszczam, że to nerwica natręctw. Czy są ku temu podstawy?

Witam Panią
Nie napisała Pani czy nie ma Pani żadnego schorzenia typu np atopowe zapalenie skóry i podobne, przy których częstym objawem jest świąd. Zanim można będzie dookreślić jakiego rodzaju jest to problem, proszę udać się na konsultację dermatologiczną. Czasami jest też tak że dany objaw, akurat u Pani swędzenie skóry, może być wynikiem stresu, wtedy mówimy o schorzeniu psychosomatycznym, ale to będzie można stwierdzić dopiero po konsultacji medycznej. Jeżeli lekarz stwierdzi że Pani nie ma żadnego dermatologicznego schorzenia to zapraszam na wizytę u psychoterapeuty.
Anna Suligowska

Dzień dobry. Trudno odpowiedzieć na tak postawione pytanie, nie znając pani historii i doświadczeń życiowych. Jeśli jest to dla pani ważne, zachęcam do podjęcia indywidualnej terapii, na której będzie pani mogła przyjrzeć się powodom pani zachowania. Na ten moment zastanawiam się, co by pani robiła z rękami, gdyby się nie drapała. Może się pani nad tym pytaniem zastanowić lub poszukać odpowiedzi razem z terapeutą. Pozdrawiam