Problem z drżącą ręką - jaka może być tego przyczyna?

Pierwszy raz zauważyłam drżenie ręki jakieś 3-4 lata temu. Nie przejmowałam się tym, bo było to sporadyczne, poza tym mam aktualnie 18 lat, więc nie przeszło mi przez głowę, że mogę być jakoś poważniej chora. Ostatnio jednak zauważyłam, że jeśli drży to tylko lewa ręka, a widzę to podczas trzymania jakiegoś przedmiotu, kiedy ten lata na wszystkie strony. Czasem mam też skurcze mięśni np. w udzie, kiedy noga jest całkowicie rozluźniona albo drżenie powiek. Zastanawiam się, czy w moim wieku mogą pojawić się oznaki jakiejś poważniejszej choroby czy jest to po prostu skutek niedoboru witamin czy pierwiastków? Dodam jeszcze, że od jakiegoś czasu mam problem z wydalaniem i ogólnie bolą mnie jelita. Przez ostatnie dwa tygodnie miałam biegunkę, a teraz sytuacja się odwróciła w drugim kierunku. Dostałam od lekarza D***. Nie wiem w ogóle co się dzieje z moim organizem, dlatego proszę o jakąś pomoc, radę.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Przyczyn drżenia jest wiele, może ono występować np. w stresie, ale też może wiązać się z bardziej poważnymi zaburzeniami, takimi jak nieprawidłowości w mózgu lub przewlekłe choroby neurologiczne, czasem uwarunkowane genetycznie i występujące rodzinnie. Ponadto drżenie może występować w nadczynności tarczycy, czy przy niskim poziomie cukru. Drżenie może też pojawiać się jako działanie niepożądane leków czy jako objaw uboczny przy narażeniu na szkodliwe substancje chemiczne. Czasem drżenie występuje w przypadku niedoboru magnezu, a skurcze mięśni mogą wynikać zarówno z niedoboru magnezu, jak i potasu. Myślę, że warto oznaczyć poziom potasu i magnezu, a także poziom cukru i TSH u lekarza rodzinnego.

W następnej kolejności można rozważyć udanie się na konsultację do neurologa. Ważna jest ocena charakteru drżenia (spoczynkowe, zamiarowe, pozycyjne, grubo- lub drobnofaliste) oraz czy występują inne odchylenia w badaniu neurologicznym. Poza tym wskazane byłoby wykonanie badania obrazowego głowy (najlepiej rezonansu magnetycznego), co pozwoli wykluczyć nieprawidłowości w mózgu.
Wydaje się, że zaburzenia rytmu wypróżnień nie wiążą się z występowaniem drżenia.