Problem z grzybicą - miesiąc kuracji i nadal bez efektów

Pierwszy atak grzybiczego zapalenia pochwy miałam w listopadzie. Lekarz przepisał mi maść i leki doustne oraz lek robiony na zamówienie, którego składu nie znam. Objawy ustąpiły, powróciły po miesiącu. Używałam innych leków przeciwgrzybicznych. Na kolejny miesiąc objawy zniknęły, wróciły końcem stycznia. Od tego czasu (miesiąc) w zasadzie nie ustępują. Oczywiście nie są tak uciążliwe jak na samym początku, ale pozostaje odczuwalny przy dotyku czy oddawaniu moczu świąd. Podczas wizyty pod koniec stycznia lekarz przepisał lek przeciwgrzybiczny dopochwowo. Dostałam od lekarza (kolejnego) receptę na globulki. Po skończonej, sześciodniowej kuracji świąd pozostawał, więc zaczęłam aplikować jeszcze inne leki. Na razie, nadal, niestety, bez zmian... Jem jogurt naturalny plus doustny probiotyk. Podmywam się mydłem glicerynowym i takim tez piorę swoją bieliznę (bawełnianą). Do wycierania używam papierowych ręczników. Partner leczony był tabletką leku prezciwgrzybicznego. Dodatkowo stosował maść c... Cytologia robiona na początku stycznia - bez zarzutu, idealna. Nie wiem, jak mam postępować w tej sytuacji. Gdy zakończę kurację, wybiorę się ponownie do lekarza i poproszę o wymaz z pochwy (choć ostatnio pani doktor odmówiła, twierdząc, że nie ma takiej potrzeby). Chciałabym dodatkowo wykonać badania moczu i kału, żeby zlokalizować ewentualne źródła problemu w innych partiach organizmu. Będę wdzięczna za informacje, jakie konkretne badania powinnam wykonać w tej sytuacji. Będę niezmiernie wdzięczna za pomoc. Dodam, że mam obecnie 26 lat. Do tej pory nie rodziłam. Zażywam doustny środek antykoncepcyjny. Monika

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Nie wydaje mi się, aby na razie opisane przez Panią badania kału i wymaz z pochwy był konieczny. Jeśli lekarz na podstawie badania klinicznego stwierdził grzybicę pochwy, to najprawdopodobnie zaatakował Panią grzyb Candida albicans (drożdżak). Badanie kału nic nie wniesie - duża część z nas posiada tego grzyba w swoim przewodzie pokarmowym (i zazwyczaj nie daje to dolegliwości). Najprawdopodobniej Pani także go posiada.

Do zakażenia pochwy dochodzi najczęściej w wyniku przeniesienia drożdżaka z przewodu pokarmowego do dróg rodnych (odbyt jest blisko pochwy i nawet staranna higiena może nie zapobiec wędrówce grzyba). Jednak aby grzyb spowodował chorobę, muszą zaistnieć niekorzystne czynniki, które umożliwią mu inwazję. Należą do nich: obniżenie odporności, zaburzenia hormonalne (choroby tarczycy), cukrzyca, ciąża, nowotwór oraz... antykoncepcja hormonalna!

Uważam, że w Pani przypadku warto byłoby zrobić dwie rzeczy: wykonać badanie poziomu cukru we krwi oraz odstawić na jakiś czas antykoncepcję hormonalną. Jeśli po odstawieniu pigułek kuracja przeciwgrzybicza w końcu przyniesie trwałą poprawę, to być może powinna Pani unikać tego typu antykoncepcji...

Jednym słowem - aby skutecznie walczyć z grzybem, należy zlikwidować czynniki, które sprzyjają jego ponownej inwazji. Jeśli zostanie wdrożone działanie przyczynowe, to doustna kuracja przeciwgrzybicza unieszkodliwi grzyba zarówno w pochwie, jak i w innych partiach organizmu.

Pozdrawiam!