Problem z jąkaniem u 25-latki

Witam. Mam 25lat. Jąkam się od 6r.ż. Chodzę do logopedy z 15lat, jednak żaden mi nie pomógł aby to przeszło. Mam wrażenie że w gabinecie problem „znika” a w sytuacjach codziennych on zawsze jest. Teraz mam wielki kłopot z wypowiedzeniem słowa „do widzenia” co bardzo mnie stresuje jak jestem u kogoś i mam się pożegnać. Wiem że istnieją turnusy jednak są bardzo drogie i mnie nie stać. Mój chłopak twierdzi że pomoże mi psycholog bo logopeda mi nie pomoże. Czy to możliwe że psycholog może mi pomóc?

Witam,

Z punktu widzenia psychologii u podłoża jąkania, jest silny lęk, pojawiający się w sytuacjach społecznych. Intuicja Pani chłopaka jest słuszna, podjęcie psychoterapii mogłoby Pani pomóc w uporaniu się z lękiem i jąkaniem. Świadomość siebie, swojej historii, swoich emocji oraz swoich obaw jest podstawą trwałej zmiany. Proszę obejrzeć sobie film "Jak zostać królem". Pozdrawiam

Tak, zachęcam do podjęcia konsultacji psychologicznej i przepracowania emocjonalnych przyczyn zaburzeń mowy. Zaburzenia w postaci jąkania często maja podłoże psychologiczne, dlatego psycholog pomoże w poradzeniu sobie z zaburzeniem.

Dzień dobry,

Proszę udać się do psychoterapeuty na konsultacje, które być może zakończą się wspólną decyzją o podjęciu leczenia.
Pomoc może Pani uzyskać w ramach NFZ (np.: Poradnia Leczenia Nerwic, PZP) lub prywatnie.