Problem z kolanem - czy pogłębi się po wysiłku?

Witam. Od ponad roku mam problem z kolanem. Cały czas strzela mi w kolanie, gdy zginam i prostuję, ale także, gdy wchodzę po schodach. Mam taki problem już od ponad roku i w ogóle nie ustępuje, nawet na chwilkę. Brałam dużo tabletek z glukozaminą, lecz to też nic nie dało. Byłam nawet u ortopedy, lecz lekarz powiedział, że możemy założyć blokadę. Czy to jest konieczne? Czy w żaden inny sposób nie da się tego wyleczyć? Kolano nie boli, lecz strasznie dokucza, a strzelanie jest naprawdę bardzo głośne. Czy może mi się coś stać, gdy będę wykonywać wysiłek fizyczny? Proszę o pomoc. Ps. Mam 23 lata. Serdecznie pozdrawiam.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Strzelanie w kolanie to bardzo częsty objaw. Pojawia się najczęściej u osób starszych, jednak wiele młodych ludzi dotyka podobny problem.

Najczęściej dzieje się tak za względu na zwyrodnienie stawu, nieprawidłowości w budowie torebki stawowej lub chrząstki stawowej.

Jeżeli była Pani u ortopedy i nie stwierdził on żadnego poważnego problemu i nie odczuwa Pani bólu w stawie, to uważam, że nie jest potrzebne specjalistyczne leczenie.

Założenie blokady miałoby na celu unieruchomienie stawu, a co za tym idzie, jego odciążenie. Jednak często dzieje się tak, iż po zdjęciu blokady problem powraca.

Co do wysiłku fizycznego bardzo ważne jest, by zawsze wykonywać porządną rozgrzewkę. Należy unikać sportów obciążających stawy kolanowe.

Proszę pamiętać, że gdy tylko dodatkowo pojawi się ból lub obrzęk stawu, wtedy należy niezwłocznie udać się na wizytę do lekarza.

Pozdrawiam!