Problem z komunikacją międzyludzką i poczucie bycia głupią u 18-latki

Witam. Mam na imię Ania, mam 18 lat. Mam problem z komunikacją między ludzmi. Od niedawna uświadomiłam sobie, że ten problem ma korzenie w mojej bojaźni bycia dorosłą w oczach rodziców czy przyjaciół. Przy nich czuję się dzieckiem, ale bardzo chcę czuć się na swój wiek. To nie wszystko. Od dawna siedzi we mnie przekonanie, że jestem bardzo głupią osobą, zaczęłam nawet tak postępować i mówić głupie rzeczy, nie potrafię tego zahamować. Czyba już tracę kontrolę nad sobą. Bardzo proszę o pomoc!

Piszesz o swoim pragnieniu, aby "czuć się na swój wiek". Co cię powstrzymuje? Rodzice czy własne przekonanie, że lepiej być ich jeszcze małą córeczką? Potrzeba ochrony i bezpieczeństwa, którą ci zapewniają czy też potrzeba samodzielności i odpowiedzialności za siebie samą?
Twoje dylematy są naturalne dla twego wieku, nie ma powodu do niepokojów. Tak rozumiem te "głupie rzeczy". Wygodnie jest korzystać z praw dziecka i nie odpowiadać do końca za siebie, ale dorosłość jest bardzo kusząca...

Pozdrawiam

Jarosław Żukowski
Pracownia Integra

Witaj ;-) Etap w którym się znalazłaś jest powszechny i jak najbardziej normalny. Zachowuj się tak jak dobrze się czujesz. Po prostu bądź sobą. Z czasem postawa nabierze korekcji. Każdy z nas ma w sobie coś z dziecka, jedni więcej inni mniej.

Jeśli chciałabyś przedyskutować ze mną ten temat zapraszam do rozmowy FB, e-mail lub skype.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego
http://psychopedagog.eu