Problem z koncentracją a widzenie twarzy

Mam 16 lat i od roku mam problemy ze skupieniem. Problemy z koncentracją nie wiąża się z myśleniem o niebieskich migdałach, lecz przypominaniem sobie ludzkich twarzy. Kiedy kogoś widzę dłuższy czas np. podczas lekcji w szkole twarz koleżanki czy kolegi to potem w domu czy nawet na zajęciach szkolnych przypomina mi się ta twarz nie wiadomo dlaczego. Zaczęło się to rok temu kiedy do naszej klasy doszła nowa osoba. sobie 3 dni temu morfologie, żelazo. I wyniki są ok. Nie mam żadnych problemów.
16 LAT ponad rok temu

Opisujesz dość dokuczliwe objawy, które raczej z wynikami krwi nie maja wiele wspólnego. Możliwe, ze są to tzw. natręctwa, objawy, o których warto porozmawiać z lekarzem na żywo, by mógł przeprowadzić dokładny wywiad chorobowy.
W praktyce ważne jest, byś z tymi myślami nie walczyła na silę. Im bardziej chcemy o czymś nie mysleć, tym bardziej się na tym koncentrujemy i efekt jest odwrotny. Spróbuj je lekceważyć, a może nawet jakoś na swój sposób polubić, oswoić się z nimi: "są, ok, niech sobie będą, a ja się zajmę czym innym". Gdy nie walczymy z nimi, staja się słabsze, a nawet odchodzą.
Podkreślę jednak raz jeszcze, ze warto się skonsultować z lekarzem, takie natrętne myśli mogą prowadzić do stanów nerwicowych, a nawet depresyjnych - oczywiście, nie musi być tak w Twoim przypadku, ale wiadomo, że w kwestiach zdrowia profilaktyka ma duże znaczenie. Pozdrawiam.

Możesz zgłosić się ze swoim problemem do lekarza pierwszego kontaktu, to zostaniesz skierowana do odpowiedniego specjalisty. Możesz też od razu udać się do psychologa klinicznego, który pracuje w szpitalu i ma kontakt z osobami o podobnych objawach... albo nawet do lekarza psychiatry, który jest ogólnie specjalistą od podobnych zaburzeń.
Jeśli chodzi o leczenie, to trudno przewidzieć, jak będzie w Twoim przypadku. Czy lekarz zaproponuje leczenie objawowe, czy może zacznie od poszukiwania przyczyny tych natręctw, np. stany nerwicowe, bądź depresyjne, które często współwystępują z natręctwami. Istnieje także możliwość terapii, jest to leczenie długofalowe. Ważne, by trafić do właściwego specjalisty, który rozpozna, czym są Twoje natręctwa i zadecyduje o ewentualnym leczeniu. Pozdrawiam.