Problem z motywacją i niska samoocena a studia z dala od domu

Witam. Mam 20 lat i jestem na pierwszym roku prawa. Maturę zdałem dobrze, co pozwoliło mi dostać się na studia na bardzo wysokim poziomie 100km od domu. Od początku byłem pewien obaw o życie z dala od domu. Z każdym dniem boję się coraz bardziej jak sobie poradzę. Nie uczę się i mam problemy z motywacją. Śpię w dzień i dużo czasu poświęcam na gry. Mam bardzo niską samoocenę. Nigdy nie byłem w żadnym związku. Moja mama cierpiała w przeszłości na depresję przewlekłą. Czy to ma wpływ? Co robić?

Zmiana, której Pan doświadczył mogła być dla Pana dużym obciążeniem psychicznym. Objawy, które Pan opisuje mogą (ale nie muszą) świadczyć o początku depresji. Dlatego zachęcam do podjęcia konsultacji z psychologiem. Warto działać zanim trudności doprowadza do poważniejszych konsekwencji.

Witam. Na razie nie szukaj sobie choroby. To normalne, że stresujesz się nową sytuacją. Jednak żeby Twój zły stan się nie pogarszał, musisz zacząć działać. Zamknij gry, wyjdź do ludzi. Rozejrzyj się po swoim nowym otoczeniu - może znajdzie się ktoś sympatyczny? Spróbuj rozeznać się w zasadach panujących na uczelni - na pewno nie każdy przedmiot jest tak samo trudny. Pamiętaj, że to dzięki swoim wynikom w nauce dostałeś się na te studia, a więc jesteś mądrym człowiekiem. Rozejrzyj się, czy blisko Twojej uczelni albo miejsca zamieszkania jest kino, siłownia, park czy cokolwiek co mogłoby Ci pomóc odreagować stres. Jeśli się odważysz i spróbujesz poradzić z tym stresem i lękiem, będzie lepiej. Jeśli mimo starań Twój stan się nie poprawi, wybierz się do psychologa. Pozdrawiam i życzę powodzenia!