Problem z nadwagą u 14-letniej córki

Jestem mama 14latki ktora ma problem z nadwaga przy wzroscie 170 wazy 70 kg moze nawet wiecej. Nie lubi biegac jezdzi na rolkach od kilku dni godzine dziennie. Potrzebuje wskazowek jaka diete mozna zastosowac co podawac jako przekaskZaczynam dopiero walke z waga ale kompletnie niewiem jak jej pomoc zeby nieurazic i jak motywowac.
KOBIETA ponad rok temu

Witam,
Problem nadwagi jest coraz bardziej powszechny u osób nastoletnich. Niestety jest to wiek, kiedy buduje się poczucie własnej wartości oraz kształtuje samoocena, dlatego bardzo ważne jest, aby rozmowy przebiegały w spokojnej atmosferze, bez stresu i napięcia.
W walce z nadwagą ważne jest wykonanie kilku kroków, które nie mogą być wdrażane jednocześnie. Proszę pamiętać, że malutkie kroczki są lepsze, ponieważ zbyt dużo zmian naraz najczęściej generuje problemy, zniechęcenie, wręcz odrzucenie zmian, a niepowodzenie powoduje pogorszenie poczucia własnej wartości.
Przede wszystkim ona sama musi chcieć zmiany, wtedy dopiero będzie mógł zacząć się proces odchudzania. Jeśli będzie chciała pozbyć się zbędnych kilogramów, samodzielnie zacznie szukać dróg, które prowadzą do celu. Na tym etapie będzie Pani mogła pomóc córce.
Najlepsze dla nas pomysły pochodzą od nas samych, więc proszę słuchać córki i wyciągać wnioski. Jeśli macie Panie dobry kontakt, nietrudno znajdzie Pani punkty zaczepienia do motywowania córki. To ona musi się zastanowić dlaczego ma taką masę ciała, kiedy to się stało i dlaczego, co jej się nie podoba w sobie, co czuje widząc siebie, które z jej działań/zachować jest spowodowane aktualnym wyglądem oraz analogicznie do zmian, które mają zajść, czyli dlaczego chce schudnąć, dla kogo chce być szczuplejsza, co zyska jeśli jej się powiedzie, kogo będzie widziała w lustrze, czy będzie się sobie podobała, co będzie mogła zrobić/osiągnąć jako szczuplejsza osoba.
Na początek należy zrezygnować ze słodyczy, wyrobów cukierniczych oraz słonych przekąsek. Nie mogą one występować codziennie. Proszę wybrać sobie dwa dni w tygodniu, kiedy będzie można zjeść coś "niezdrowego".
Włączenie "zdrowych" przekąsek, czyli takich jak: owoce, orzechy, wafle ryżowe z serkiem homogenizowanym, jogurty naturalne z owocami i mieszanką musli, pieczone owoce np. jabłka, koktajle na bazie mleka lub maślanki z owocami, ewentualnie batony takie jak granola lub musli oraz gorzka czekolada.
Wrogami odkładania się tkanki tłuszczowej oraz sprzymierzeńcami podczas pozbywania się jej są regularne spożywanie posiłków i przyjmowanie 5 posiłków dziennie. Idealna przerwa między posiłkami to 3-4 godziny.
Co dzień rano musi być zjedzone śniadanie. Bardzo korzystne jest również wypicie szklanki wody z cytryną około pół godziny przed śniadaniem, która służy pobudzeniu organizmu.
Główne posiłki, czyli I śniadanie, obiad i kolacja powinny się składać w połowie z warzyw, zarówno surowych jak i przygotowanych w inny sposób (gotowane, pieczone, duszone).
Ostatni posiłek nie może być spożywany później niż 3-4 godziny przed snem. Noc to czas, gdy nasz organizm regeneruje się spalając jednocześnie kalorie, jednak gdy zjemy bardzo późną kolację, organizm zamiast się regenerować - trawi.
Wdrożenie wyżej wymienionych zmian powinno zająć około dwóch miesięcy do trzech. Do zmiany przyzwyczajamy się, gdy trwa nieustannie półtora tygodnia do dwóch.
Pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesów,
Magdalena Rapacka

Dzień dobry!
Obecnie sporo mam boryka się z nadwagą u swioch dzieci. Często kłopoty zdrowotne pociech wynikają ze źle zbilansowanej diety i braku aktywności fizycznej. Ważne jest aby córka jadła śniadanie, obiad i kolacje. Między posiłkami małe przekąski, np.: kanapka z chlebem pełnoziarnistym, wędliną i warzywami lub serek wiejski (ew. jogurt naturalny) lub warzywa czy garść orzechów. Jeżeli chodzi o aktywność fizyczną to najlepiej żeby to był sport, który córka lubi i sprawia jej przyjemność.
Walka z nadwagą wymaga konsekwecji w działaniu. Dzieci obserwują rodziców więc zdrowe odżywianie powinno dotyczyć całej rodziny. Proszę zacząc od jedzenia 5 posiłków i nie zapominaniu o piciu wody. Aktywność fizyczna nie tylko u córki- wspólne spacery mogą być dobrym rozwiązanie.
Pozdrawiam!
Ania Kuczkin

Witam,
Na początku proponuję porozmawiać z córką i zorientować się co w ogóle jej smakuje, a co nie. Co jest w stanie zjeść, a czego na pewno nie ruszy. Z taką wiedzą łatwiej będzie Pani przygotowywać posiłki dla córki. Warto też skorzystać z porady specjalisty, który może pomóc i wskaże jakie potrawy możnaby było wprowadzić, tak aby i Pani była zadowolona i córka.
Pozdrawiam serdecznie