Problem z nawiązywaniem kontaktów społecznych

Czuję strach przed innymi ludźmi, gdyż nie potrafię nawiązywać zdrowych kontaktów społecznych! Moje dzieciństwo było odizolowane od rówieśników! Przebywałam prawie tylko w gronie dorosłych osób, w którym czułam się bezpiecznie! Na mnie piętno swoje zostawił alkoholizm matki! Moje próby zapewnienia sobie bezpieczeństwa okazały się bezskuteczne! Próbowałam je budować przez unikanie błędów w pracy! Jak sobie pomóc?

Witam,

Po nieudanych samodzielnych próbach poprawy relacji w budowaniu kontaktów społecznych, myślę, że czas na wsparcie ze strony specjalisty. Bardzo ważny jest tutaj fakt, że ma Pani motywację do zmiany, wręcz determiancję. Należy pójść za ciosem i skorzystać z chęci zmiany. Proponowałabym wizytę u psychologa, który nie tylko pozwoli profesjonalnie zrozumieć wpływ dzieciństwa na Pani obecną sytuację, ale razem z Panią znajdzie metody, które pomogą rozwinąć wiele drzemiących w Pani możliwości, co przy okazji również zaoowocuje właśnie polepszeniem kontaktów z innymi ludźmi.

Pozdrawiam serdecznie,
Małgorzata Mazurek

Wychowując się w domu, gdzie jeden z najbliższych członków rodziny chorował na alkoholizm, może nieść za sobą poważne konsekwencje - wynikają one z rozwijania się syndromu DDA (dorosłe dziecko alkoholika), którego spektrum cech zawiera również (a nawet przede wszystkim) trudności w zawieraniu relacji z innymi. Proponuję zgłosić się na psychoterapię i przepracować ten problem podczas spotkań ze specjalistą. Pozdrawiam.