Problem z nawiązywaniem kontaktu wzrokowego a autyzm lub schizofrenia

Witam ... mam takie pytanie ... jestem młodym człowiekiem ... nie wiem nie znam się czy to jest u mnie jakas choroba... mam wrazenie ze każdy się na mnie patrzy ,ze wszyscy sa wrogo nastawieni na mnie ... mam problem z nawiązywaniem kontaktu i kontaktu wzrokowego ... czy to jest choroba jak tak to co mi jest? czytałam o tym na internecie to może być to autyzm lub schizofremia ..bardzo proszę i czekam na odpowiedz..
KOBIETA ponad rok temu

Dzień dobry!
Zarówno autyzm, jak i schizofrenia to choroby o bardzo wielu, złożonych objawach utrudniających codzienne funkcjonowanie. Sama trudność w nawiązywaniu kontaktu wzrokowego lub podejrzenie/ wrażenie wrogiego nastawienia otoczenia są niewystarczającym sygnałem poważnych chorób. Pańskim problemem może być np. bardzo nasilona nieśmiałość. Nie można jednak również całkowicie wykluczyć innych zaburzeń.
Psycholog lub lekarz psychiatra mogą przeprowadzić z Panem szczegółowy wywiad dotyczący historii Pana życia i wszystkich niepokojących objawów - i postawić diagnozę.
Pozdrawiam!

Witam Panią Serdecznie,

Z Pani opisu wnioskuję, że pomocna byłaby dla Pani praca nad poczuciem własnej wartości i nad nieśmiałością.

Widziałabym również celowość kontaktu i rozmowy z psychologiem, by mogła Pani dotrzeć do prawdziwej przyczyny Pani symptomów.

Życzę Pani tylko dobrych relacji z ludźmi,
Irena Mielnik-Madej
irena.mielnik.madej@gmail.com