Problem z nawiązywaniem relacji z nowymi osobami

Witam mam problem który mi bardzo utrudnia zycie otóż gdzie kolwiek ide do pracy nie umiem nawiazywać kontaków z ludzi nie czuje myśli odczuwam pustke w glowie zeby coś mowic bardzo mnie to denerwuje zaczełam nie dawno prace na targowisku i denerwuje sie ta sytuacja nie wie jak sie zachować boje sie ze beda mnie obgadywać ze sie nie odzywam ja poprostu nie wiem o czym zagadac bardzo to trudne dla mnie czy ktoś mi może pomoc jakis specjalista zmienic to nie ukrywam ze mam tak od zawsze

Mgr Michał Pyter Psychologia

Witam.
W obecnych czasach zdominowanych przez media społecznościowe, smsy, messengery coraz więcej ludzi cierpi na trudności związane z kontaktami i relacjami z innymi ludźmi twarzą w twarz. Oczywiście istnieje wiele innych podłoży takich trudności (traumy, niska samoocena etc.). Niezwykle pomocna w takich przypadkach jest terapia grupowa w formie treningu interpersonalnego. Dzięki takiemu treningowi będzie miała Pani okazje wejść w bezpośrednie interakcje z innymi uczestnikami grupy, dowiedzieć się jak inni reagują na Panią i jak Pani reaguje na innych, wreszcie pomoże Pani w pogłębieniu samoświadomości oraz sprawdzeniu różnych sposobów interakcji z innymi.
Życzę powodzenia,
Michał Pyter

Problem zwykle leży w tym,że skupiamy się na wyobrażaniu co inni pomyślą, co zrobią i oczywiście wyobrażamy sobie te katastrofalne dla nas scenariusze. A tak zwykle nie jest. I dochodzi jeszcze niska ocena siebie ( nie potrafię, nic ciekawego nie mam do powiedzenia, jestem nudna itp..). Tak więc czynników jest kilka, ale można je pokonać. Oczywiście, psychoterapia może pomóc.

Witam Panią. Brak kontaktu bezpośredniego i odpowiedź drogą internetową na Pani post pozwala mi tylko na odpowiedź, którą proszę potraktować jako hipotezę. Być może Pani trudności w kontaktach z ludźmi mają związek z Pani poczuciem wartości i samooceną. Napisała Pani, że te trudności pojawiają się w Pani życiu odkąd Pani pamięta. Czasem jednak niepamięcią są objęte takie doświadczenia, które są dla nas trudne a nawet mają charakter traumatyczny. To możliwe, że ich Pani nie pamięta (ponieważ miały miejsce we wczesnym dzieciństwie i/lub były zbyt trudne i zostały umieszczone w dalszych "rejonach" pamięci). Pustka w głowie i lęk odczuwany w kontaktach z ludźmi mogą wskazywać, że Pani poczucie bezpieczeństwa jest naruszone. Opisane przez Panią trudności stają się przeszkodą w ważnych obszarach Pani życia a napisanie do tego portalu odbieram jako pierwszy krok w kierunku sięgnięcia po pomoc. Proszę wykonać kolejny krok i udać się do bezpośredniego kontaktu z psychologiem. To stworzy okazję by mogła Pani upewnić się co do źródła Pani kłopotów (przypominam, że ja podzieliłem się tylko hipotezą). Jestem przekonany, że może Pani uporać się z opisanymi problemami. Pozdrawiam Panią
www.piotrantoniak.pl

Często u podłoża problemów związanych z nawiązywaniem kontaktów i relacji leży niska samoocena. Skuteczną metodą w walce z nieśmiałością jest psychoterapia, szczególnie polecam nurt poznawczo-behawioralny, w którym nacisk kładziony jest na zmianę myślenia o sobie i wydarzeniach z naszego otoczenia.
Z Pani wypowiedzi wynika, że problem jest bardzo kłopotliwy. Tym bardziej polecam wizytę u specjalisty.

Pozdrawiam serdecznie.