Problem z pamięcią i koncentracją u 45-latki

Witam!Mam bardzo poważny problem z pamięcią i koncentracją już od wczesnego dzieciństwa , a mam 45 lat.Nauka w szkole szła mi bardzo ciężko,i do dziś mam problem z zapamiętywaniem na przykład nazwisk,nazw itp.Boję się,że grozi mi demencja,a może już ją mam.Jest mi ciężko z tą myślą i zabiera mi to całą radość z życia.Cz w mojej sytuacji można mi pomóc?Mieszkam w małej miejscowości do specjalistów mam 30 i 70 km.,a pracuję co dzień po południu na umowę zlecenie.Proszę o pomoc! Pozdrawiam Marzena

Występowanie problemów z pamięcią i koncentracją uwagi już od dzieciństwa nie wskazuje na demencję, ale na jakieś inne powody tych problemów. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności wskazane jest pełne, specjalistyczne badanie psychiatryczne. Psychiatra następnie może zaproponować ewentualne dalsze badania i konsultacje (np. neurologiczne, czy neuropsychologiczne). Po ustalenie właściwego rozpoznania można planować leczenie. Jako przykład może posłużyć zespół ADD (trwały deficyt uwagi), w przypadku którego możliwe jest przynoszące pomoc leczenie. Istnieją również inne potencjalne przyczyny takiego stanu, w przypadku których można próbować dobierać odpowiednie leczenie, w celu poprawy funkcjonowania w różnych obszarach życia.

Jeśli ma Pani wątpliwości diagnostyczne- warto mimo wszystko zgłosić się do lekarza. Są badania- zarówno testowe jak i neuroobrazujące- które mogą pomóc w określeniu źródła trudności, a tym samym w obraniu kierunku rehabilitacji.

Pani Marzeno, problemy,o których Pani pisze nie muszą wywoływać demencji.Czasem tak bywa, że niektóre funkcje,takie jak pamięć długo czy krótkotrwała są słabiej rozwinięte. Z tego, co rozumiem nie nastąpiło znaczące pogorszenie Pani stanu. Jeśli się Pani niepokoi polecam wizytę u psychologa (zazwyczaj są dostępne różne godziny ).Specjalista zrobi testy i sprawdzi czy dzieje się coś na tle neurologicznym.
Pozdrawiam