Problem z podejmowaniem decyzji

Mam problem z podejmowaniem decyzji. Jeśli np. chcę się wybrać z chłopakiem na imprezę albo gdzieś jechać zawsze myślę, że nie wiadomo co się tam stanie, że ktoś nas napadnie itp. coraz częściej gdzieś chcemy wychodzić, ale przeze mnie nie damy rady, ponieważ blokują mnie te myśli że nie wiadomo co się stanie. Mam 19 lat, jak byłam młodsza nie obchodziło mnie to co się stanie, szłam i tyle - po prostu. Wiem że on siedzi w mojej głowie (ciało chce iść, ale głowa na to nie pozwala).

Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice

A czy przypadkiem ten lęk nie zaczął się, gdy stworzyła Pani związek z chłopakiem?
Być może po prostu czegoś się Pani boi i nie jest to uświadomione. Pewne lęki możemy nawet dziedziczyć w genach. Może się Pani zastanowić, czego bali się rodzice, dziadkowie.
Dość prawdopodobne jest również to, że nie tyle boi się Pani wyjść na imprezę, co wyjść z domu rodzinnego. Wiele młodych osób przeżywa lęk, oddalając się od swoich rodziców. Polecam omówić to szerzej z terapeutą, ponieważ przyczyny mogą być bardzo różne.

Witam Panią serdecznie. Problem jaki Pani opisuje jest nierzadki u osó w Pani wieku. Bardzo trudno jest jednoznacznie mówić o jego przyczynach, bo potrzebny byłby do tego pełen wywiad z Panią. Można jednak sądzić, że myśli, które Panią dręczą wynikają z lęku przed separacją od rodziców, przed oddzieleniem się i zbudowaniam autonomicznej, dojrzałej, dorosłej osobowości. Drugą płaszczyzną problemu jest zapewne to, że buduje Pani związek ze swoim chłopakiem, który teraz ma zająć miejsce rodziców,a związek ten ma być intymny i niezależny od nich. Te wszystkie naturalne i adekwatne do wieku procesy czesto łączą się z wieloma lękami i uczuciami (np. z poczuciem winy wobec rodziców). Jeżeli w pewnym momencie nasza psychika nie może poradzić sobie z towarzyszącym temu napięciem pojawiają się lęki, często dotyczące wychodzenia z domu. Proszę zauważyć, że odchodząc od rodziców w stronę chłopaka właśnie w przenośni "wychodzi Pani z domu". To taż tłumaczy fakt, że lęki pojawiły się u progu dorosłości, a nie było ich wcześniej (bo wcześniej była Pani małą dziewczynką - córeczką rodziców). Jeżeli te lęki nie są bardzo nasilone, nie trwają zbyt długo jest możliwe, że Pani psychika sama się z nimi upora. Jeśli natomiast są dla Pani już dużym utrudnieniem należy podjąć psychoterapię u doświadczonego terapeuty. Ja polecam szczególnie terapię psychodynamiczną lub analityczną. Myślę, że podejmując terapię w dosyć krótkim czasie pozna Pani źródło swoich lęków, a omawiając je z terapeutą pokona je Pani. Życzę powidzenia. Małgorzata Danielewicz